Wyzwania na Bałtyku jednoczą Polskę i Szwecję

13 kwietnia 2017, 15:45 Alert

Wczorajsze rozmowy odbyły się przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego i gości specjalnych w Warszawie.

Fot.: Ministerstwo Spraw Zagranicznych , szefowie dyplomacji Szwecji i Polski

Ministrowie pozytywnie ocenili działania obu administracji zmierzające do aktualizacji dokumentu dwustronnego pn. Background Paper, stanowiącego załącznik do Deklaracji o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym, podpisanej przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji w obecności Prezydenta RP i Króla Szwecji w 2011 roku. Minister Waszczykowski zaznaczył, że stronie polskiej zależy na utrzymaniu ambitnego poziomu dokumentu, co w pełni odzwierciedla bardzo dobry stan naszych relacji.

Ministrowie przypomnieli, że to Polska i Szwecja zainicjowały Partnerstwo Wschodnie oraz spotkania ministrów spraw zagranicznych w formacie Grupa Wyszehradzka, państwa nordyckie i bałtyckie. Oba państwa podzielają percepcję wyzwań związanych z sytuacją w regionie Morza Bałtyckiego. Ministrowie zgodzili się ponadto co do potrzeby nadania nowego impulsu dla rozwoju Partnerstwa Wschodniego.

Istotnym tematem rozmów była także przyszłość Unii Europejskiej, m.in. w następstwie ogłoszenia przez Wielką Brytanię decyzji ws. Brexitu. Szef polskiego MSZ podziękował za szwedzkie poparcie dla polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyraził nadzieję na przyszłą współpracę Polski i Szwecji w tym gremium. Szwecja rozpoczęła sprawowanie dwuletniego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa w styczniu 2017 roku.

Minister Waszczykowski przekazał szefowej szwedzkiej dyplomacji, Margot Wallström  kondolencje w związku z niedawnym zamachem terrorystycznym w centrum Sztokholmu, w wyniku którego zginęły 4 osoby.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych