Zapora na granicy zostanie wzmocniona, by nie można było jej rozgiąć lewarkiem

11 lipca 2024, 14:15 Alert

Zapora na polsko-białoruskiej granicy zostanie wzmocniona, budżet przeznaczony na ten cel to ponad 100 milionów złotych. Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji zapobiegnie to rozginaniu jej lewarkami samochodowymi.

Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna
Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna.

Straż Graniczna poinformowała o podpisaniu umowy na modernizację zapory technicznej na granicy z Białorusią. Zlecenie będzie realizował Polimex Mostostal, i jego zadaniem będzie wzmocnienie przęseł bariery. Przewidziany budżet to ponad 117 milionów złotych, a termin rozpoczęcia prac wyznaczono na listopad bieżącego roku.

– To jest jeden z kluczowych elementów poprawy zapory na granicy. Zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu przęseł lewarkami samochodowymi. To obecnie najpowszechniejszy sposób podejmowania prób forsowania granicy – napisał na platformie X Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W 2023 roku doszło do 26 057 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, najwięcej w lipcu 3 752. Tylko w grudniu incydenty spadły poniżej tysiąca, zarejestrowano ich 487. Nagrania z prób przekroczenia granicy ukazują osoby rozginające przęsła zapory za pomocą lewarków samochodowych.

X / Marcin Karwowski

Karwowski: Czy migranci chcą ochrony? Oto co mówią liczby