Xi w Moskwie: Dodatkowa umowa dla Siły Syberii i Nowy Jedwabny Szlak przez Arktykę

5 lipca 2017, 06:30 Alert

Chiński lider Xi Jingping spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Prezesi Gazpromu i CNPC podpisują dodatkową umowę w sprawie Siły Syberii. Fot. TASS
Prezesi Gazpromu i CNPC podpisują dodatkową umowę w sprawie Siły Syberii. Fot. TASS

Korea Północna

Głównym tematem rozmów między prezydentami były nuklearne testy rakietowe przeprowadzone przez Koreę Północną. Moskwa i Pekin wezwały Pjongjang do przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i przedstawienia planu „zamrożenia” testów rakietowych, ale i ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Chińska delegacja poruszyła także tematy gospodarcze. W ostatecznej fazie akceptacji znajduje się studium wykonalności budowy rafinerii Tianjin, która mogłaby rozpocząć pracę w 2020 roku i kupować 9 mln ton ropy rocznie od Rosnieftu.

Wneszeconombank i Państwowy Bank Rozwoju Chin, a także GBRD i wspólny fundusz RFPI mają zostać dokapitalizowane kwotą 1 mld dolarów. Środki mają posłużyć do budowy wspólnej infrastruktury. Gazprombank podpisał także z China Chengtun Group memorandum o współpracy finansowej, co może w przyszłości pozwolić na pozyskanie chińskich środków na projekty Gazpromu.

Siła Syberii

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował dziennikarzy, że dostawy gazociągiem Siła Syberii ruszą 20 grudnia 2019 roku. To projekt dostarczenia gazu ze złóż Wschodniej Syberii do Chin o przepustowości do 38 mld m3 rocznie. Podkreślił, że według szacunków jego firmy zużycie gazu w Państwie Środka sięgnie niebawem 300 mld m3 rocznie.

W obecności prezydentów Chin i Rosji prezesi Gazpromu i chińskiego CNPC podpisali dodatkowe porozumienie do umowy o sprzedaży gazu ziemnego wschodnim szlakiem z maja 2014 roku. Chodzi o ramową umowę na dostawy podpisaną na poczet projektu Siła Syberii.

– Prace postępują w ścisłej zgodzie z harmonogramem – przekonywał Milller. Umowa ramowa z 2014 roku według Gazpromu zawiera indeks do ceny ropy naftowej oraz klauzulę take or pay, czyli wymóg opłacenia minimalnego wolumenu dostaw.

Gazprom i CNPC podpisały w 2015 roku memorandum w sprawie zachodniego szlaku, czyli gazociągu Siła Syberii 2 na złoża, które obecnie służą dostawom do Europy o przepustowości do 30 mld m3 rocznie. W tej sprawie nie było jednak postępów w trakcie wizyty Xi w Moskwie.

Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Nowy Jedwabny Szlak przez Arktykę

Rosyjski minister gospodarki Aleksander Gałuszka i przewodniczący państwowej komisji do spraw rozwoju i reform Chin He Lifeng podpisali memorandum o współpracy przy budowie międzynarodowych korytarzy transportowych Primorie 1i 2. Strony mają wspierać się przy rozbudowie infrastruktury poprzez uproszczenie procedur, obniżanie kosztów i czasowe znoszenie ceł. Według Gałuszki będzie to wsparcie dla współpracy w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz Nowego Jedwabnego Szlaku.

Prezydent Władimir Putin wyraził poparcie dla Szlaku. – Widzimy wielki potencjał wykorzystania północnego szlaku morskiego, który jest w wielu odcinkach zbieżny z inicjatywą partnerów chińskich dyskutowaną na forum Jeden Pas, Jeden Szlak – powiedział. Strony poruszyły temat budowy Lodowego Jedwabnego Szlaku, czyli sieci połączeń z wykorzystaniem arktycznych szlaków morskich przez Rosję, które otwierają się wraz z globalnymi zmianami klimatu.

RIA Novosti/TASS/Wojciech Jakóbik