(Ministerstwo Rozwoju)
O polskiej strategii kosmicznej i znaczeniu technik satelitarnych mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas II Forum Obserwacji Ziemi, które odbyło 4 lipca 2016 r. w Warszawie.
Wiceminister przypomniała, że w kwietniu bieżącego roku w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało zorganizowane I Forum Obserwacji Ziemi. Również w kwietniu w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja nt. wykorzystania usług opartych na danych satelitarnych przez instytucje publiczne pn. Satelity dla Społeczeństwa. – Świadczy to o tym, że temat obserwacji Ziemi i wykorzystania danych satelitarnych jest dla Polski bardzo ważny – poinformowała J. Emilewicz. Dodała, że tematyka obserwacji Ziemi bardzo dobrze wpisuje się w opracowywaną obecnie w Ministerstwie Rozwoju polską strategię kosmiczną.
Dokument ten będzie częścią szerszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego celem jest określenie długookresowych kierunków rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. W szczególności chodzi o:
- zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w europejskim rynku kosmicznym, np. poprzez zwiększony udział w programach opcjonalnych ESA,
- wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego, np. poprzez określenie priorytetowych obszarów technologicznych,
- rozwój aplikacji satelitarnych – obserwacja Ziemi będzie stanowiła jeden z najważniejszych elementów strategii kosmicznej,
- rozbudowę kadr – nowe kierunki kształcenia wyższego, staże, praktyki (polskie firmy, uczelnie, organizacje międzynarodowe),
- zwiększenie udziału polskich podmiotów w projektach rozwojowych instytucji międzynarodowych, takich jak Bank Światowy i Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalny (AIIB), którego Polska jest członkiem od 15 czerwca 2016 r.
– W najbliższych miesiącach stoją przed nami również wyzwania związane z Radą Ministerialną ESA zaplanowaną na pierwsze dni grudnia 2016 r. W tym kontekście konieczne będzie podjęcie decyzji dotyczących wysokości polskiej składki do programów opcjonalnych oraz wyboru tych programów – mówiła wiceszefowa resortu rozwoju.
Jednym z najpopularniejszych programów opcjonalnych, w których polskie podmioty ubiegały się o projekty i je realizowały był program obserwacji Ziemi EOEP-4. Również największa liczba członków Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego wyraziła w trakcie badań ankietowych chęć dalszego uczestnictwa w projektach realizowanych w przyszłym programie EOEP-5.
– Zależy nam również na tym, aby w naszym kraju rozwijał się również sektor naziemny. Jest to szczególnie istotne w kontekście zapewnienia w Polsce dostępu do danych systemu Copernicus oraz możliwości wykorzystania tych danych w oferowanych przez polskie firmy usługach przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny – podkreśliła wiceminister Emilewicz.
Koncepcja Forum Obserwacji Ziemi powstała w ramach projektu SEED EO (Support to EnhancED EO Activity in Priority States – Poland). Projekt ten został zainicjowany przez Europejską Agencję Kosmiczną jako studium, którego celem jest ocena perspektyw rozwoju obserwacji Ziemi w Polsce i zidentyfikowanie możliwych kierunków rozwoju tego sektora. Zakres studium został określony we współpracy z polską delegacją do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prace zostały zainicjowane z początkiem 2016 roku i są finansowane przez ESA.
Istotą Forum jest stworzenie okazji do dyskusji na temat pożądanych kierunków rozwoju obserwacji Ziemi w Polsce oraz barier ograniczających ten rozwój.
Forum organizowane jest przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego w ramach konsorcjum realizującego projekt SEED EO we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.