Zakaz wstępu dla lobbystów Rosji do Parlamentu Europejskiego uderzy w Gazprom

3 czerwca 2022, 06:00 Alert

Parlament Europejski przestał wpuszczać lobbystów rosyjskich na swój teren, aby „nie mieli przestrzeni do siania propagandy oraz fałszywych i toksycznych wersji wydarzeń inwazji na Ukrainę”.

Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola zakazała wstępu przedstawicielom rosyjskiego biznesu do tej izby i wezwała do podobnego ruchu Radę i Komisję Europejską.

Rosyjski sektor energetyczny ma rozbudowaną siatkę lobbystów w Brukseli. Według doniesień organizacji Global Witness reprezentuje ich między innymi organizacja Eurogas z wejściówką do Parlamentu Europejskiego powiązana z Rosyjskim Stowarzyszeniem Gazowym. Uznana organizacja Gas Infrastructure Europe także ma wśród członków Gazprom Germania i Astora, firmy należące do Gazpromu, ale znacjonalizowane w Niemczech ze względu na bezpieczeństwo magazynów gazu, pozbawionych zapasów na zimę przez Rosjan.

Należy podkreślić, że nie tylko Gazprom posiada lobbystów w Brukseli. Rosjanie posiadają setki pracowników tego typu z siedzibami w pobliżu instytucji europejskich, często są to firmy zachodnie wynajęte na potrzeby sektora energetycznego Rosji.

Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik