Saudyjczycy podgryzają Rosjan w Chinach, a Polska czeka na miliardową inwestycję

23 stycznia 2024, 07:00 Alert

Saudi Basic Industries (SABIC) podjęło decyzję o inwestycji 6,4 mld dolarów w zakład petrochemiczny przy rafinerii Fuijan w Chinach. To kolejny objaw kontruderzenia Saudi Aramco przeciwko Rosjanom w Azji i sygnał w odniesieniu do jego planów w Polsce.

Rafineria Gdańska. Fot. Grupa Lotos https://www.lotos.pl/webimage/upload/photos/id_photos_app_photos_path_file__mg_1973_panorama_1cf36c_full.jpg
Rafineria Gdańska. Fot. Grupa Lotos

Zakład ma produkować 1,8 mln ton metrycznych etylenu rocznie i zwiększyć potencjał SABIC w Azji. Budowa ma ruszyć w pierwszym kwartale 2024 roku i zakończyć się w 2027 roku. SABIC to spółka zależna Saudi Aramco a jej ogłoszenie jest kolejnym elementem ekspansji Saudyjczyków w regionie po przejęciu 10 procent udziałów w Rongsheng, spółce zarządzającej Zheijang Petrochemical Corp. Inwestycja w Rongsheng jest powiązana z dwudziestoletnim kontraktem długoterminowym na dostawy ropy wartym 3,4 mld dolarów. Aramco zainwestowało także w rafinerię Shenghong Petrochemical (320 tysięcy baryłek przerobu). Rozmawia o wejściu w Shangdong Yulong Petrochemical (400 tysięcy baryłek przerobu).

Saudi Aramco rywalizuje o rynek chiński z Rosjanami, którzy wysunęli się na pierwsze miejsce pod względem dostaw ropy na ten rynek. Inwestycje downstream mają pozwolić Saudyjczykom na ekspansję rynkową. Arabia Saudyjska dostarczyła w 2023 roku 15 procent ropy do Chin, a Rosja 19 procent. Pomimo tego faktu te kraje współpracują na rzecz podniesienia ceny ropy w ramach porozumienia naftowego OPEC+. Trwają spekulacje na temat możliwości wybuchu wojny cenowej między nimi.

Inwestycje Saudyjczyków w Chinach są istotne dla Polski, która także liczy na budowę kompleksu petrochemicznego po fuzji Orlenu i Lotosu, która wpuściła Saudi Aramco do akcjonariatu Rafinerii Gdańskiej (30 procent akcji i prawo do połowy produktów z 210 tysięcy baryłek mocy przerobowej). Saudi Aramco, SABIC i Orlen podpisały w grudniu 2022 roku porozumienie o ocenie technicznej i ekonomicznej opłacalności budowy zakładu petrochemicznego w Gdańsku. Nie ma informacji o rozstrzygnięciach w tej sprawie.

Reuters / Wojciech Jakóbik

PKN Orlen analizuje możliwość inwestycji w petrochemię z Saudi Aramco i SABIC