BezpieczeństwoWszystko

Zakręcki: Sikorsky zachęca MON do ponownej analizy decyzji o śmigłowcach

Black Hawk. Fot. PAP / EPA.

OŚWIADCZENIE

Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu zabiegały w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej o uzyskanie statusu preferowanego dostawcy kompleksowego programu wielozadaniowego śmigłowca zbudowanego wokół platformy S-70iTM BLACK HAWK i S-70BTM SEAHAWK®.

Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec jest niezwykle zawiedzione, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie wybrało naszej oferty.  Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec są wciąż gotowe dostarczać atrakcyjne cenowo i niezawodne śmigłowce wielozadaniowe, które mogą spełnić pilne i istotne wymogi w zakresie bezpieczeństwa Polski.  Przedstawiona oferta firmy Sikorsky zapewniłaby interoperacyjność z armią Stanów Zjednoczonych i siłami NATO, dostarczając 70 śmigłowców zgodnie z założonym budżetem i zapewniałaby maksymalny udział polskiego przemysłu, przy jednoczesnym pogłębieniu naszego zaangażowania w działalność naszych zakładów już funkcjonujących w Polsce. Oferta offsetowa Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec, w wysokości 3,3 mld USD, opierała się na istniejącej polskiej bazie przemysłu lotniczego rozbudowując ją o nowe możliwości dla branży obronnej i lotniczej w zakresie produkcji, montażu, integracji oraz potencjału wsparcia w zakresie obsługi, napraw i remontów.

Nasz niezawodny program oferował przyspieszoną dostawę nowoczesnego, sprawdzonego w boju śmigłowca S-70iTM BLACK HAWK, produkowanego w zakładach PZL Mielec od 2010 roku – oraz pochodnego S-70BTM SEAHAWK®, uznawanego za najlepszy na świecie śmigłowiec do zwalczania okrętów podwodnych. W przypadku sfinalizowania ostatecznej konfiguracji statku powietrznego, firma Sikorsky byłaby w stanie dostarczyć śmigłowiec BLACK HAWK z zakładów PZL Mielec już w ciągu 12 miesięcy od podpisania kontraktu.

Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec są wciąż gotowe dotrzymać swoich wyraźnych zobowiązań wobec Ministerstwa Obrony Narodowej, rządu polskiego, polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskich obywateli.
Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec stwierdził: „W ramach oferty Sikorsky/PZL Mielec zaproponowaliśmy znaczącą wartość poprzez dostarczenie przystępnego cenowo, sprawdzonego w boju, wyprodukowanego w Polsce, legendarnego śmigłowca HAWK, dostępnego w kilka miesięcy od podpisania kontraktu. Znaczne uprzemysłowienie, stała obecność zakładów i zaangażowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego może zapewnić krajowe wsparcie w zakresie obsługi, napraw i remontów przez cały okres realizacji programu. Ponad 2100 naszych pracowników w zakładach PZL Mielec i sieć naszych polskich dostawców jest gotowych do spełnienia potrzeb programu modernizacji. Zachęcamy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej do ponownej analizy swojej decyzji”.


Powiązane artykuły

Putin stawiał go za wzór dowódcy. Dzisiaj jest martwy

Potwierdzono śmierć rosyjskiego generała Michaiła Gudkowa, który w marcu był chwalony przez Putina oraz otrzymał awans na stanowisko zastępcy dowódcy...

Nawrocki zapowiedział skład BBN i ustawy wzmacniające bezpieczeństwo

Karol Nawrocki przedstawił komu powierzy prowadzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zarówno przyszły szef, jak i jeden z jego zastępców, zasiadali w...
Północnokoreańska armia. Fot. PAP/EPA/KCNA

Korea Północna wyśle żołnierzy na pomoc Rosji? Kreml zaciąga dług krwi

Korea Północna może wysłać do Rosji nawet 30 tysięcy żołnierzy, by wesprzeć Moskwę w wojnie przeciw Ukrainie – alarmuje ukraiński...

Udostępnij:

Facebook X X X