GospodarkaŚrodowisko

Zanieczyszczenie powietrza na Bałkanach zagraża zdrowiu publicznemu i aspiracjom członkostwa w UE

Fot. Freepik.com.

Fot. Freepik.com.

Przestarzałe elektrownie węglowe i stare pojazdy przyczyniają się do wysokiego poziomu zanieczyszczeń w regionie, powodując liczne zgony i komplikując starania o integrację z Unią Europejską.

Shemsi Gara przez 30 lat obsługiwał ogromną koparkę w kopalni węgla w Kosowie, narażając się na toksyczny pył, który osadzał się na jego twarzy i dostawał się do dróg oddechowych. Warunki w domu nie były lepsze; pobliskie elektrownie nieustannie emitowały szkodliwe opary nad jego wioską. Gara zmarł w wieku 55 lat na raka płuc, którego rozwój przypisuje się długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenia. 

Podobne historie są powszechne w krajach Bałkanów Zachodnich, gdzie zanieczyszczenie powietrza pozostaje na wysokim poziomie z powodu ogrzewania domowego, przestarzałych elektrowni węglowych, starych samochodów i braku środków na rozwiązanie tego problemu. Stosunkowo niewielkie miasta, takie jak Belgrad w Serbii czy Sarajewo w Bośni, często znajdują się na szczycie światowych rankingów zanieczyszczenia powietrza, co ma poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego. 

Wyzwania na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może również stanowić przeszkodę dla krajów regionu w ich dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej, która wymaga od kandydatów spełnienia surowych norm emisji. Mimo że państwa Bałkanów Zachodnich zobowiązały się do redukcji emisji dwutlenku węgla, trudności gospodarcze spowalniają postęp w tym zakresie. Kosowo, jeden z najbiedniejszych krajów Europy, generuje ponad 90% swojej energii z węgla, a przejście na gospodarkę bezwęglową szacuje się na koszt 4,5 miliarda euro. 

Nasilenie problemu w okresie zimowym

Zimą problem zanieczyszczenia powietrza w regionie staje się szczególnie dotkliwy. Smog często spowija Belgrad, podczas gdy Sarajewo, położone w dolinie, doświadcza zjawiska inwersji temperatur, które zatrzymuje zanieczyszczenia blisko powierzchni ziemi. W stolicy Bośni jakość powietrza była ostatnio sklasyfikowana jako “niezdrowa”, co skłania mieszkańców do pozostawania w domach. 

Eksperci podkreślają, że bez znaczącej redukcji wykorzystania paliw kopalnych i ograniczenia ruchu drogowego problem zanieczyszczenia powietrza w miastach takich jak Sarajewo będzie się pogarszał. Mimo obietnic rządów dotyczących wprowadzenia środków zaradczych, takich jak zakaz używania starych samochodów, wiele z tych inicjatyw nie zostało jeszcze wdrożonych.

Reuters / BiznesAlert.pl

Czy rozszerzenie Unii Europejskiej o państwa Bałkanów będzie miało wpływ na cele klimatyczne Unii?


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...
tankowiec GLOBAL DIGNITY ( ubiegła nazwa Bit Okland), Foto: war-sanctions.gur.gov.ua

Uderzenie w irańską flotę cieni. Tak działa sieć “ciemnych” tankowców

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na sieć niemal 30 tankowców należących do indyjskiego armatora Jugwindera Singha Brara. Amerykanie uznali je...

Niemcy i Czechy skracają dystans. Powstanie transgraniczny tunel

Czeski rząd zatwierdził budowę transgranicznego tunelu kolejowego, co przyczyni się do realizacji szybkiej linii kolejowej Drezno-Praga. Projekt ten, uważany za...

Udostępnij:

Facebook X X X