Zanieczyszczona ropa w Możejkach? Orlen dementuje

18 lipca 2019, 17:00 Alert

W czerwcu rafineria Orlenu na Litwie mogła odebrać dostawę zanieczyszczonej ropy z Rosji. Tak twierdzi agencja LETA/BNS powołując się na swoje źródła. Orlen zaprzecza tym doniesieniom.

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Według informacji LETA/BNS pod koniec czerwca surowiec ze znacznie przekroczoną zawartością chlorków organicznych został dostarczony przez Klaipedos Nafta drogą kolejową do rafinerii w Możejkach, a nie przez należący do Orlen Lietuva terminal w Butyndze, skąd polski koncern importuje ropę do Możejek. Portal vesselfinder.com, na który powołuje się The Baltic Course, podał, że 29 czerwca tankowiec Mendeleev Prospect pływający pod banderą Liberii wpłynął do portu w Kłajpedzie. Według agencji LETA/BNS był to jedyny tankowiec, który w czerwcu sprowadził ropę do Kłajpedy. Orlen Lietuva, Klaipedos Nafta oraz Lietuvos Gelezinkeliai nie odpowiedziały na pytania agencji.

BiznesAlert.pl poprosił o komentarz biuro prasowe PKN Orlen, spółki-matki Orlen Lietuva. – Nie jest prawdą, że do rafinerii w Możejkach trafiła zanieczyszczona ropa. Zapewniamy, że ropa przerabiana w Możejkach odpowiada normie GOST i spełnia jakościowe wymagania. Sytuacja nie ma żadnego wpływu na kierowców odwiedzających stacje paliw Orlen Lietuva. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy spełniają wszystkie parametry jakości i są w pełni bezpieczne. Tak było do tej pory i nic się w tym zakresie nie zmieniło – informuje nas biuro Orlenu.

Do sprawy odniósł się również Zbigniew Leszczyński, członek zarządu Orlenu ds. operacyjnych. – Statek wpłynął do Kłajpedy. W przyszłości ropa będzie przerabiana w Możejkach nie będzie to miało wpływu na ofertę na rynku na Litwę – stwierdził odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl. Jednocześnie podkreślił, że dostarczony surowiec spełnia normy GOST dotyczących zawartości chlorków organicznych (2 ppm przy limicie GOST na poziomie 10ppm)

The Baltic Course/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki

AKTUALIZACJA: 19.07.2019 r., godz. 11:46, dodano wypowiedź Zbigniewa Leszczyńskiego