Zasina: Trzeba będzie ustalić jak OZE mają współpracować z systemem krajowym

14 czerwca 2022, 11:30 Energetyka

Wniosków tych jest nadal bardzo dużo. Firmy wiedzą, że można robić dobry biznes na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, i to dobrze. W następnej kolejności trzeba będzie ustalić jak energetyka odnawialna ma współpracować z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym – powiedział prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Robert Zasina na OSE 2022. Fot. BiznesAlert.pl
Robert Zasina na OSE 2022. Fot. BiznesAlert.pl

Rola OZE w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym

– Od ubiegłego roku negatywny PR związany ze zmianą przepisów dla prosumentów od kwietnia sprawił, że boom na domowe instalacje fotowoltaiczne, który trwa od 2019 roku, już miał swoje epicentrum. Jeszcze w marcu tego roku prosumentów było tak dużo, że nie dawaliśmy rady obsłużyć wszystkich klientów przy montowaniu liczników, bo było to fizycznie niemożliwe. W sierpniu i wrześniu 2021 roku średnio przybywało 10 tysięcy nowych prosumentów, w marcu 2022 roku było to 30 tysięcy. W kwietniu mieliśmy 17 tysięcy nowych prosumentów, czyli tyle samo, co w lutym. W maju było to 2700. Firmy sprzedające panele fotowoltaiczne, które narzekają na spadek zainteresowania, nie chwalą się sprzedażą sprzed kwietnia. Przez powtarzanie, że po wprowadzeniu nowych przepisów sytuacja prosumentów pogorszy się, wiele osób podejmowało decyzję o zakupie dużo wcześniej – mówił Robert Zasina.

– Nasi monterzy potrzebowali czasu, by wymienić liczniki. Na początku maja kończyliśmy wszystkie zgłoszenia związane ze zmianą przepisów. Wciąż mamy klientów, którzy chcą skorzystać z programów wsparcia dla prosumentów. My jako dystrybutorzy powtarzaliśmy, że idea bycia prosumentem polega na maksymalnym wykorzystaniu energii tam, gdzie jest ona wytwarzana. Potrzebowaliśmy ruszyć z energetyką odnawialną u klientów i dobrze się stało, że to zrobiliśmy. O programy wsparcia dla zbiorowych prosumentów już teraz pytają wspólnoty mieszkaniowe – powiedział.

– Od 2019 roku jest też duży boom na przyłączenia farm fotowoltaicznych, mamy bardzo dużo wniosków o przyłączenia. W 2019 albo 2020 roku mieliśmy bardzo dużo umów na przyłączenia. Wniosków tych jest nadal bardzo dużo. Firmy wiedzą, że można robić dobry biznes na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, i to dobrze. W następnej kolejności trzeba będzie ustalić jak energetyka odnawialna ma współpracować z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Ilości źródeł odnawialnych i miejsca, w których są zlokalizowane sprawiają, że musimy się przygotować do wprowadzenia obowiązku stabilnego funkcjonowania w systemie. Żeby system działał stabilnie, musimy przejść do fazy uzależnienia OZE do tego, co się dzieje w systemie krajowym na każdym poziomie napięcia – mówił dalej prezes Tauron Dystrybucja.

Opracował Michał Perzyński