AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Zator w Indiach pokazuje rosnące problemy Rosji z omijaniem sankcji naftowych Zachodu

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Rosjanie mają coraz większy problem z omijaniem sankcji zachodnich na ich ropę, co widać po zatorze dostaw do jednego z odbiorców w Indiach. To tam ropa rosyjska zamienia się w paliwa, które często wracają do Europy.

Źródła Reutersa podają, że dostawy rosyjskiej ropy Sokol do Indian Oil Corp zostały opóźniony przez problemy z płatnością. Rosjanie nie mogą otworzyć konta w dirhamach z Emiratów, a Indyjczycy nie mogą płacić w juanach przez narastający spór Delhi z Pekinem. Sankcje sprawiają zatem, że sześć ładunków stoi u brzegów Indii.

Reuters ustalił w dwóch źródłach, że sześć ładunków ropy Sokol stoi blisko linii brzegowej Indii nie mogąc dotrzeć przez problemy z płatnościami. Rosjanie nie mogą otworzyć konta w dirhamach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Indyjczycy nie chcą operować juanami ze względu na zalecenia swego rządu skonfliktowanego z Chinami. Z kolei płatności w dolarach nie wchodzą w grę przez sankcje zachodnie za inwazję na Ukrainie.

Firma Sachalin 1 należąca do Rosnieftu nie mogła otworzyć konta w banku w ZEA do płatności w dirhamach. Nie ma jej oficjalnego komentarza w tej sprawie. Z tego względu szeć ładunków ropy Sokol, które miały dotrzeć do IOC na przełomie listopada i grudnia stoi wciąż u brzegów Indii. Wśród nich jest NS Century objęty sankcjami USA drugiego stopnia za próby omijania ceny maksymalnej ropy z Rosji wyznaczonej przez G7, Unię Europejską i Australię. Strony mają mimo to dalej szukać sposobu na realizację zamówienia.

Jedna z opcji to płatności w indyjskich rupiach, które muszą jednak uwzględniać dodatkowe koszty oraz ryzyko zmiany kursu obniżając rentowność takich transakcji. Indie są ośrodkiem przerobu ropy rosyjskiej, z której trafia często na rynek europejski w postaci paliw gotowych. Według portalu Neftegaz.ru w pierwszych trzech kwartałach wyeksportowano 7,9 mln ton produktów naftowych, 2,5-krotnie więcej niż w 2022 roku i 3,3 razy więcej w stosunku do 2021 roku.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Ropa z Rosji trafia do Indii, a tam po przemianie wraca coraz częściej do Europy. Tak miało być


Powiązane artykuły

NBC podważa sukces Trumpa. Zniszczono tylko jeden ośrodek nuklearny

Po ataku na irańskie ośrodki nuklearne Donald Trump zadeklarował pełen sukces. NBC powołując się na kontakty w administracji USA, twierdzi,...
System Patriot. Fot. Wikipedia

Berlin nie potwierdza słów Trumpa o przekazaniu Patriotów Ukrainie

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony zaprzeczył, jakoby systemy obrony powietrznej Patriot był już „w drodze” na Ukrainę, co wcześniej ogłosił prezydent USA...
Centrum danych Google. Źródło: Wikimedia

Google wstrzymuje budowę nowego centrum danych w Niemczech

Rzecznik prasowy firmy Google Ralf Bremer powiedział niemieckim mediom, że koncern nie zbuduje centrum danych w Mittenwalde w Brandenburgii. Miało ono...

Udostępnij:

Facebook X X X