Zawartko: Gaz-System jest gotów do zwiększenia przesyłu

6 kwietnia 2018, 15:15 Alert
gaz-system gaz
Zawór gazociągu. Fot. Gaz-System

– Gaz-System od wielu lat przygotowuje się na zwiększone ilości gazu, które musi przesłać – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes Gaz-System podczas VI Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego, który odbył się w dniach 5-6 kwietnia w Łodzi. Ubiegły rok był rokiem rekordowym, 19,7 mld m3 gazu przepuściliśmy przez naszą sieć, dodał Zawartko.

Wiceprezes Zawartko podkreślił, że prace prowadzone w ramach rozbudowy terminalu LNG oraz budowa gazociągu Baltic Pipe mają sprzyjać rozwojowi rynku. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku są projekty zwiększenia zdolności regazyfikacyjnej terminalu poprzez budowę nowych regazyfikatorów SCV, budowę drugiego nabrzeża, budowę trzeciego zbiornika LNG, a także budowę instalacji przeładunkowej LNG na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Prawdziwy rynek będzie wtedy, kiedy my jako operator infrastruktury dostarczymy możliwość dostarczania gazu z bardzo różnych kierunków, z różnych źródeł, od różnych dostawców i stworzymy platformę obrotu mocami przesyłowymi tego gazu. I to jest nasza naczelna misja, do której przygotowujemy się od lat – zaznaczył Wiceprezes Zawartko.

CIRE.pl