AktualnościBezpieczeństwo

Francja, Wielka Brytania i Ukraina spotkają się na dniach, by rozmawiać o bezpieczeństwie

Brytyjski premier Keir Starmer. Wysłannicy Londynu oraz Paryża będą rozmawiali z Kijowem o zapewnieniu bezpieczeństwa Ukrainie. Wielka Brytania i Francja są orędownikami idei wysłania misji pokojowej, jeżeli dojdzie do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą. Fot.: PAP / EPA / Jason Alden

Przedstawiciele Londynu, Paryża oraz Kijowa spotkają się w ciągu „najbliższych dni”, aby rozmawiać o bezpieczeństwie Ukrainy. Jest to kontynuacja planu przedstawionego w 27 marca przez prezydenta Emannuela Macrona, po szczycie koalicji chętnych.

– Dowódcy wojskowi z Wielkiej Brytanii, Francji i Ukrainy spotkają się w najbliższych dniach, aby omówić kolejne kroki w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy – poinformował w poniedziałek rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera.

– Spotkanie brytyjskiego, francuskiego i ukraińskiego dowództwa wojskowego w nadchodzących dniach może przyspieszyć kolejny etap szczegółowego planowania – napisano w oświadczeniu, które zostało wydane po rozmowie telefonicznej brytyjskiego Keira Starmera z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim.

Francusko-brytyjski plan

W zeszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron informował, że wkrótce na Ukrainę uda się misja francusko-brytyjska w ramach przygotowań do ewentualnego rozmieszczenia sił międzynarodowych na Ukrainie, w razie zawarcia rozejmu w wojnie Kijowa z Moskwą.

Według Macrona zespół ten miałby określić format armii ukraińskiej w przyszłości, jeśli chodzi o jej rozmiar i wyposażenie.

Marcon oraz Starmer są najbardziej aktywnymi europejskimi przywódcami w sprawie negocjacji pokojowych w Ukrainie. W reakcji na deklaracje wycofania Waszyngtonu ze wsparcia dla Kijowa Londyn i Paryż na początku marca ogłosiły powstanie koalicji chętnych, która ma pilnować przestrzegania potencjalnego porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją. Jedną z propozycji jest wysłanie do Ukrainy wojsk w ramach misji pokojowej.

Sceptyczni do takiego pomysły są Niemcy, Włochy, Finlandia, Rumunia i Grecja. Wielką Brytanię oraz Francję wsparła Dania, Belgia, Kanada oraz Portugalia. Polska zapowiedziała, że nie wyśle wojska, ale może pełnić rolę węzła logistycznego dla takowej misji.

Biznes Alert / PAP

Koalicja chętnych nie pali się do wysłania wojsk na Ukrainę, ale chce ją dalej wspierać sprzętem


Powiązane artykuły

flagi Unii Europejskiej, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest zgoda na nowe sankcje. Tak przykręcą śrubę Rosji

Unia Europejska przyjęła kolejny, 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Obejmuje on 105 statków w tzw. floty cieni, zakaz działalności Nord...
Budynek PZU Fot. PAP/Albert Zawada

Fuzja Pekao i PZU pod lupą banków. Inwestorzy liczą zyski

Najwięksi gracze światowej bankowości inwestycyjnej z uwagą śledzą planowaną fuzję Banku Pekao i PZU. Analitycy JP Morgan, Morgan Stanley oraz...

Katastrofa samolotu Air India: Pilot celowo wyłączył silniki?

Są nowe doniesienia o katastrofie samolotu linii Air India z 12 czerwca. Ustalenia amerykańskich śledczych, jak podaje The Wall Street...

Udostępnij:

Facebook X X X