Zbigniew Ziobro chce obniżenia cen węgla i uderza w Brukselę oraz Berlin

6 czerwca 2022, 17:15 Alert

Na konferencji prasowej szef Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do kwestii cen węgla, ostro skrytykował unijną politykę klimatyczną i oskarżył Niemcy, że ich interesy z Rosją są ważniejsze niż wsparcie Ukrainy.

Zbigniew Ziobro. Źródło Flickr
Zbigniew Ziobro. Źródło: Flickr

Wypowiedź Zbigniewa Ziobry

Zdaniem Ziobry wzrost cen spowodowany jest nie tylko wojną na Ukrainie, ale przede wszystkim, jak twierdzi, „irracjonalną, szaloną polityką Unii Europejskiej”, która określił jako blokowanie wydobycia polskich złóż węgla.
Ziobro zapowiedział, że jego partia poruszy ten temat na wtorkowym posiedzeniu rządu. – Będziemy chcieli poddać pod dyskusję, co możemy zrobić w trybie pilnym, nie cierpiącym zwłoki. Co zrobić, żeby węgiel był dostępny, a przede wszystkim tańszy – mówił Ziobro. – To się może skończyć dramatycznie, że w środku zimy zabraknie prądu, że wiele osób będzie marzło w swoich mieszkaniach, żeby nie wyobrazić sobie bardziej drastycznych konsekwencji polityki stosowanej przez Brukselę – mówił.

– Trzeba podjąć strategiczną decyzję o inwestycjach i nie patrzeć się na blokady ideologiczne z Unii Europejskiej. Oni mają w tym interes. Oni chcą, żebyśmy kupowali ich technologie, zadłużali kraj. I kupowali prąd, który planowali produkować za sprawą Nord Stream i Nord Stream 2 – przekonywał Ziobro.

Minister Sprawiedliwości w swoim wystąpieniu zaatakował też bezpośrednio Niemcy. – Stąd być może Niemcy tak się kompromitują, nie chcą pomagać Ukrainie. Nie wspomagają broniącego się państwa przed inwazją i napaścią rosyjską i za wszelką ceną tylko trzymają kciuki, żeby ta wojna jak najszybciej się skończyła, niezależnie od kosztów, jakie Ukraina ponosi – ocenił. – Niemieckie hełmy, jakie oferowali po rosyjskiej napaści na Ukrainę, nie są przypadkiem. Są wynikiem interesów, niemieckich interesów, które Niemcy chcieli robić na całej Europie razem z Rosją Putina – dodał.

Wprost/Michał Perzyński