EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Żbikowski: Rozbudowa Elektrowni Opole wyprzedza harmonogram

Elektrownia Opole - budowa

Mostostal Power Development, spółka celowa Mostostal Warszawa SA, powołana do realizacji budowy bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, w związku z realizacją kolejnych etapów inwestycji wybrała podwykonawców na dostawę konstrukcji stalowej budynków kotłowni, bunkrowni i podgrzewacza powietrza. Ilość zakontraktowanej konstrukcji stalowej wynosi około 29 tysięcy ton, a łączna wartość podpisanych umów to ponad 230 mln złotych brutto.

Realizowana przez Mostostal Warszawa budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opolu nie zwalnia tempa – po zakończonym przed czasem betonowaniu płyty fundamentowej bloku nr 5 i skończonym betonowaniu ścian ostatniego z czterech pylonów komunikacyjnych przyszedł czas na kontraktację konstrukcji stalowych w zakresie dostawy i montażu. Ogromna skala inwestycji wymagała zdywersyfikowania dostaw od różnych podwykonawców. W ramach podpisanych 6 maja br. umów większość prac będzie realizowana przez Grupę Kapitałową Mostostalu Warszawa SA, czyli Mostostal Kielce SA i Mostostal Płock SA. Pozostali dostawcy to Mostostal Słupca Sp. z o.o. Sp. J. i Vitkovice Power Engineering, a.s. Dodatkowo Mostostal Kielce wykona montaż konstrukcji nośnej kotła wraz z rusztem i konstrukcji części budynku kotłowni.

Zgodnie z umowami dostawa konstrukcji stalowych rozpocznie się w lipcu 2015 roku i potrwa do stycznia 2017 roku. Łączna ilość zakontraktowanych konstrukcji stalowych wynosi około 29 tysięcy ton. Wartość podpisanych umów to ponad 230 mln złotych brutto.W imieniu Mostostalu umowę podpisali Jose Angel Andres Lopez, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji i Carlos Resino Ruiz, Członek Zarządu ds. Finansowych.

„Realizowane przez Mostostal Warszawa prace w Elektrowni Opole wyprzedzają zakładany harmonogram, zakończyliśmy niedawno dwa z kluczowych etapów inwestycji, czyli betonowanie płyty fundamentowej bloku nr 5 i betonowanie ścian nośnych ostatniego z czterech pylonów komunikacyjnych. O skali inwestycji świadczą liczby: podczas pięciu dni intensywnych prac płyta fundamentowa o wymiarach 78×83 m została wypełniona warstwą betonu od 3 do 3,8 m grubości. Natomiast betonowanie ostatniego z czterech pylonów trwało łącznie 38 dni „netto”, a średnia prędkość ślizgu wynosiła 3,42 m/dobę – to dla nas duży powód do satysfakcji, ponieważ skala betonowania i prowadzonych zgodnie z planem prac, jest obecnie jedną z największych w Europie”. – powiedział Paweł Żbikowski, Dyrektor Projektu Opole z ramienia Grupy Mostostal Warszawa.

Rok 2015 to czas intensywnych prac budowlanych przy rozbudowie Elektrowni Opole. W 2016 roku będę dominować prace montażowe, m.in. kotłowni, części ciśnieniowej kotła oraz instalacji pozablokowych.

„W związku z intensyfikacją prac budowalnych w Elektrowni Opole będziemy zlecać montaż pozostałej części konstrukcji stalowej kotłowni bloków nr 5 i 6. W chwili obecnej finalizujemy również proces negocjacji na montaż pierwszego pakietu części ciśnieniowej kotłów. Przewidujemy, że proces wyboru podwykonawcy zakończy się w przeciągu najbliższych kilku dni”. – dodałWaldemar Borowiecki, Z-ca Dyrektora Projektu Opole, Dyrektor ds. Przygotowania Produkcji.


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X