Zdzikot: Będziemy największym producentem soli warzonej w Polsce (WIDEO)

5 lipca 2023, 07:30 Energetyka

– Wchodzimy na nowy, interesujący rynek. Po oddaniu projektu warzelni soli do użytkowania zostaniemy największym producentem soli warzonej w Polsce – mówi prezes KGHM Tomasz Zdzikot podczas prezentacji projektu budowy największej warzelni soli w Europie.

W czerwcu 2023 roku KGHM ogłosił, że zbuduje nowoczesną warzelnię soli przy Hucie Miedzi Głogów. Inwestycja o wartości miliarda złotych ma zmniejszyć zasolenie wód technologicznych koncernu i pozwolić na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody pozbawionej soli i zanieczyszczeń.

– Jest to dla nas niezwykle ważny projekt biznesowy. Wchodzimy na nowy, interesujący rynek. Wartość soli warzonej na świecie i w Europie ma tendencję wzrostową, co pokazuje popyt, który wzrósł 1,5 procent rok do roku. Po oddaniu projektu do użytkowania zostaniemy największym producentem soli warzonej w Polsce – powiedział Tomasz Zdzikot w rozmowie z BiznesAlert.pl.

– Polska należy już teraz do znaczących producentów soli warzonej. Największym w Europie są Niemcy, a na świecie Chiny, Stany Zjednoczone i Indie. Nasz projekt będzie natomiast największy na Starym Kontynencie, realizując go wpisujemy się idealnie w koncepcje gospodarki obiegu zamkniętego – podkreślił prezes KGHM.

– Dysponujemy wszystkim, co jest potrzebne, aby to robić. Mam tutaj na myśli zasoby wód zasolonych, które pochodzą z odwadniania naszych kopalń, mamy pył solny, powstający w efekcie wydobycia miedzi czy soli kamiennej, oraz parę, generowaną w procesie technologicznym w Hucie Miedzi Głogów i blokach gazowo-parowych. W drugim kroku, ważne jest zagospodarowanie produktów. Sól warzoną będziemy przeznaczać przede wszystkim na sprzedaż, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Dzisiaj na wszystkich kontynentach plasujemy srebro, miedź, molibden i złoto, które są naszymi głównymi produktami więc poradzimy sobie również z solą. W ramach produkcji tej ostatniej będzie powstawał również magnez czy wapń, które znajdą zastosowanie rolnicze jako komponenty czy naturalne nawozy – zaznaczył Tomasz Zdzikot.

– Jeśli chodzi o klientów na sól warzoną to przede wszystkim przemysł chemiczny i spożywczy. Zakładamy, że roczna produkcja osiągnie poziom do miliona ton rocznie. Nawozy to klienci indywidualni, a ich produkcja ma kształtować się na poziomie 70 tys. ton rocznie – dodał w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Naszą relację z konferencji KGHM można obejrzeć tutaj:

Opracował Jędrzej Stachura

KGHM uwarzy soli dla dobra Odry