ZE PAK kupuje pierwsze stacje wodorowe

14 października 2020, 13:30 Energetyka

ZE PAK poinformował, że kupuje pierwsze stacje tankowania wodorem samochodów osobowych i autobusów. Firma realizuje w ten sposób zieloną strategię.

Co znajduje się pod maską samochodu na wodór? Fot. Flickr
Co znajduje się pod maską samochodu na wodór? Fot. Flickr

Realizacja celów klimatycznych

ZE PAK, producent energii z grupy Zygmunta Solorza poinformował, że dzięki umowie z firmą Nel Hydrogen (Nel) zakupił stacje tankowania zielonym wodorem samochodów osobowych i autobusów. Będą to pierwsze stacje wodorowe ZE PAK w Polsce.

Nowoczesne stacje tankowania zostały zakupione od światowego lidera infrastruktury wodorowej, norweskiej firmy Nel. Stacje przystosowane będą do tankowania samochodów osobowych, autobusów oraz samochodów ciężarowych. Dostawa stacji planowana jest na 2021 roku – czytamy w komunikacie spółki.

– Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać istotną rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku. Zielony wodór wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbonizacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK – powiedział Zygmunt Solorz.

Nel, od którego ZE PAK zakupił stacje, jest światowym liderem w projektowaniu i wytwarzaniu rozwiązań wodorowych, włączając elektrolizery czy stacje tankowania wodorem. – Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – mówi Jens Egholt, Senior Director Global Sales of Nel Hydrogen Fueling.

– Współpraca z Nel, światowym liderem w zakresie rozwiązań wodorowych jest dla nas szczególnie ważna, gdyż dzięki temu w Polsce zostaną wprowadzone najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania paliwowe – dodał Zygmunt Artwik, wiceprezes zarządu ZE PAK.

Spółka podaje, że całe przedsięwzięcie wpisuje się też w działania podejmowane przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska, powołane do życia przez Zygmunta Solorza.

ZE PAK/Jędrzej Stachura

Polacy wchodzą do sojuszu na rzecz czystego wodoru, by wpływać na regulacje