AlertAtomEnergetykaGaz.OZERopa

Chiny wchodzą do gry jądrowej tam gdzie byli koreańscy partnerzy Polski

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Chińskie firmy wchodzą do sektora jądrowego tam, gdzie z sukcesem budowali do niedawna Koreańczycy znani z “prywatnego” projektu jądrowego w Polsce.

Koncern Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisał trzy umowy z Nuclear Power Operations Research Institute, China National Nuclear Corporation Overseas i China Nuclear Energy Industry Corporation. Umowa obejmuje współpracę w zakresie energetyki jądrowej, wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem oraz dostawy paliwa i inwestycje.

Mimo bogatych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego kraje Zatoki Perskiej również inwestują w OZE. Energia jądrowa jest postrzegana jako globalny punkt odniesienia dla krajów, które chcą zdywersyfikować swój miks energetyczny w czasie międzynarodowych wstrząsów i coraz większej niepewności. 

Pierwsza umowa dotyczy współpracy w zakresie eksploatacji i konserwacji energii jądrowej, druga dotyczy wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem, a trzecia ma na celu wspieranie współpracy w zakresie dostaw paliwa jądrowego i inwestycji.

Warto zwrócić uwagę, że ENEC odpowiadał za rozbudowę elektrowni jądrowej Barakah, która jest pierwszym takim obiektem w świecie arabskim. Elektrownia jądrowa Barakah składa się z czterech reaktorów o łącznej mocy 5,6 GW, gdzie wykorzystano koreańskie reaktory ARP1400 z firmy KHNP znanej z “prywatnego” projektu jądrowego ogłoszonego przez Polską Grupę Energetyczną oraz ZE PAK. Te firmy ogłosiły, że chcą zbudować do dwóch reaktorów APR1400 z pierwszym w 2035 roku we współpracy z Koreańczykami, która ma być uzupełnieniem wobec programu rządowego realizowanego przez Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Westinghouse.

Budowa obiektu w Emiratach zakończyła się w październiku 2022 roku i obecnie odpowiada on za prawie 25 procent zapotrzebowania energetycznego ZEA. Interesujące jest, że w Chinach działa 56 elektrowni jądrowych, a kolejnych 20 jest w budowie. Pekin niedawno ogłosił program inwestycji 440 miliardów dolarów w budowę kolejnych 150 reaktorów w ciągu najbliższych 15 lat.

Gulf Business / Wojciech Jakóbik / Jacek Perzyński

Kardaś: Wyrok OPAL to szansa dla przeciwników Nord Stream 2 (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X