Żelazny Most zapewni bezpieczeństwo produkcji miedzi przez kolejnych 30 lat

3 listopada 2021, 14:45 Alert
Fot. KGHM
Fot. KGHM

„Żelazny Most” to największy w Europie zbiornik odpadów poprodukcyjnych. Trafiają tutaj pozostałości z Zakładów Przerobu Rudy. Dla utrzymania bezpiecznego wydobycia rud miedzi w KGHM Polska Miedź, przez kolejnych kilka lat konieczne było wybudowanie „Południowej Kwatery”, nowego zbiornika osadowego powierzchni ok. 600 ha.

Żelazny Most KGHM

Kontrakt na wykonanie tego zadania hydrotechnicznego został podpisany w maju 2018 roku. Wykonawcą inwestycji o wartości to ok. 1 mld zł był „Budimex”.

„Żelazny Most” od 1977 roku jest wykorzystywany do składowania odpadów i obecnie jest niemal w całości wypełniony, stąd decyzja o strategicznej inwestycji w Kwaterę Południową. Obecnie jego użytkowanie zostało przedłużone o kolejnych minimum 15 lat.

– Strategia spółki, przedstawiona kilka tygodni temu, jest bardzo czytelna dla rynku. Chcemy wykorzystać powstające w gospodarce światowej niedobory miedzi, a także innych surowców strategicznych. Stąd inwestycje w wydobycie i przeróbkę. Uczestnictwo w tej rywalizacji oznacza także konieczność postawienia na zieloną energię niezbędną do produkcji zielonej miedzi. Dlatego potrzebujemy zielonej energii ienergii jądrowej – najlepszej dla środowiska, ale także najtańszej w procesie produkcji – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podczas uroczystości zakończenia inwestycji.

Opracował Wojciech Żurawski