Zemsta ojca nowych sankcji USA wobec Nord Stream 2 na Bidenie

14 stycznia 2022, 07:15 Alert
Ted Cruz
Ted Cruz. Fot. Strona kongresmena Teda Cruza

Przegrane głosowanie w sprawie ustawy o nowych sankcjach USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 popchnęło jej autora Teda Cruza do permanentnej blokady pozostałych nominacji Departamentu Stanu USA, który wylobbował sprzeciw Demokratów wobec tego aktu.

NBC News ustaliło, że Cruz zamierza blokować pozostałe trzynaście nominacji zatwierdzonych przez komisję spraw zagranicznych Senatu, które wymagają jeszcze zatwierdzenia tej izby. Układ Cruza z Demokratami zakładał pierwotnie, że zostaną one odwieszone w zamian za przyjęcie ustawy, która odwiesiłaby sankcje zarządzone przez parlament USA w 2021 roku, ale zawieszone przez administrację Joe Bidena.

Te pozostały zawieszone ze względu na chęć koordynacji polityki zagranicznej z Niemcami, które według Białego Domu wstrzymują certyfikację spornego gazociągu Nord Stream 2, a tym samym uruchomienie dostaw. Demokraci zaproponowali konkurencyjną ustawę autorstwa Boba Menendeza, która wprowadziłaby wspomniane sankcje tylko w razie ataku Rosji na Ukrainę.

NBC News/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Tajny protokół Nord Stream 2 z Baltic Pipe w tle