AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZE

IHS Markit: Zielony wodór może być konkurencyjny cenowo przed 2030 rokiem

Wodór. Źródło: flickr

Wodór. Źródło: flickr

IHS Markit przeprowadził badania, z których wynika, że produkcja bezemisyjnego, „zielonego” wodoru może być konkurencyjna cenowo jeszcze przed 2030 rokiem.

Efekt skali i standaryzacja

Analiza była realizowana we współpracy z Renewable Gas Forum. Wodór wytwarzany z pomocą odnawialnych źródeł energii, czyli w wyniku elektrolizy, staje się coraz bardziej popularnym produktem i nie jest już koncepcją przyszłościową. IHS Markit zauważa, że ta metoda produkcji szybko się rozwija w wielu częściach świata.

Simon Blakey, starszy doradca w IHS Markit, zauważa, że koszt produkcji ekologicznego wodoru spadł o 50 procent od 2015 roku. Wydatki mogą być jeszcze mniejsze o 30 procent do 2025 roku. Na zmniejszenie kosztów będzie miał wpływ tzw. efekt skali oraz bardziej ustandaryzowana produkcja. Analityk IHS Markit podkreślił, że w badaniach została przeanalizowana ekonomia skali jako sposób obniżenia kosztów. Oczekuje się, że opłacalność OZE także będzie rosnąć.

Inwestycje w projekty Power-to-X szybko rosną, a większą część z nich stanowi wodór. Oczekuje się, że wydatki na przedsięwzięcia w tym obszarze zwiększą się z około 30 mln dolarów w 2019 roku do poziomu 700 mln dolarów w 2023 roku. Obecnie średnia moc projektów Power-to-X będzie wynosiła około 100 MW.

W tym roku powstanie pierwszy fundusz inwestycyjny dedykowany wodorowi

Obecnie upowszechnioną metodą produkcji wodoru jest reforming parowego gazu ziemnego, gdzie wodór wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym i rafineryjnym. Analitycy wskazują, że potencjał wykorzystania wodoru tkwi w transporcie, przemyśle, ciepłownictwie oraz energetyce. Zielony i niebieski wodór (powstaje z wykorzystaniem instalacji wychwytu dwutlenku węgla) mogą się wzajemnie uzupełniać. Udział wodoru w miskach energetycznych będzie oczywiście zależał od planów dekarbonizacyjnych danego kraju. Obecnie głównym rynkiem wodorowym jest Europa, która w ramach strategii łączenia sektorów (tzw. sector coupling) zakłada znaczący udział tego surowca w dążeniu do neutralności klimatycznej.

IHS Markit/Patrycja Rapacka

 

Rapacka: Słoneczna rewolucja na dachach wymaga inwestycji w sieci

 

 


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X