Gospodarka Zimbabwe będzie funkcjonować dzięki bateriom Tesli

6 września 2019, 11:00 Alert

Aby zapewnić nieprzerwana pracę sektora finansowego, operator telekomunikacyjny z Zimbabwe podpisał kontrakt z firmą Tesla na dostawę baterii Powerwall. Jest to największy jak dotąd kontrakt tego typu podpisany przez amerykańskiego giganta.

Wodospady Wiktorii w Zimbabwe. Źródło: Wikicommons

Tesla w Zimbabwe

W afrykańskim Zimbabwe, ze względu na braki gotówki w obrocie, większość płatności jest dokonywana elektronicznie. Jednak kraj zmaga się z wieloma problemami, a jednym z nich są przerwy w dostawach prądu, które potrafią trwać nawet do 18 godzin na dobę. Aby transakcje finansowe przebiegały sprawnie, firmy telekomunikacyjne muszą mieć zapewnione nieprzerwane zasilanie. Dotąd radzono sobie wykorzystując generatory napędzane silnikami Diesla. Niestety w kraju pojawiły się problemy z dostawami paliwa, dlatego najlepszym rozwiązaniem stało się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zintegrowanych z magazynami energii. Operator telekomunikacyjny Econet Wireless zdecydował się na ofertę Tesli, dla której jest to największy jak dotąd tego typu kontrakt. W kraju znajduje się około 1,3 tysiąca stacji bazowych. Każda z nich wymaga zainstalowania 2 baterii typu 520 Powerwall. Jak podaje firma Econet Wireless, magazyny będą ładowane energią ze słońca. Natomiast kiedy wystąpią niekorzystne warunki, zasilanie z baterii będzie zapewnione na minimum 10 godzin.

Kraj zamieszkuje ponad 14 milionów ludzi, z czego prawie połowa korzysta z mobilnego systemu płatności. Już samo to pokazuje, jak bardzo mogłyby zdestabilizować państwo ewentualne przerwy w dostawach prądu. Inni operatorzy telekomunikacyjni planują stworzyć podobne systemy. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, istnieje duża szansa, że sąsiednie państwa, jak Zambia, Lesotho lub Demokratyczna Republika Kongo pójdą tą samą drogą.

Teslarati/Radosław Muszyński

Partner BiznesAlert.pl SKME LogoBA + MEiL