AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Decyzja o odwołaniu od warunków środowiskowych koncesji Złoczew została odroczona

Odkrywka w Koninie. Fot. BiznesAlert

KWB Konin. Fot. Mirosław Perzyński

Decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych koncesji Złoczew została odroczona do 31 sierpnia – czytamy w zawiadomieniu generalnego dyrektora ochrony środowiska.

Decyzja znów została odłożona

Zawiadomienie dotyczy postępowania odwoławczego od decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Łodzi z 2018 roku, określającej środowiskowe uwarunkowania wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. – Przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy. W związku z powyższym generalny dyrektor ochrony środowiska wyznacza nowy termin załatwienia sprawy na dzień 31 sierpnia 2020 roku – czytamy w zawiadomieniu. Jest to kolejne odroczenie decyzji w tej sprawie. Wcześniej, w lutym, wydanie decyzji zostało przesunięte na koniec maja.

W kwietniu 2019 roku ministerstwo środowiska, na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, wszczęło postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew, położonego na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Złoczew, gminy Burzenin (pow. sieradzki), gminy Ostrówek (pow. wieluński) oraz gminy Lututów (pow. wieruszowski).

Pod koniec marca PGE GiEK otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew. To otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie.

Zasoby złoża Złoczew ulokowane są się na obszarze ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego. W kontekście wyczerpania złoża Bełchatów, którego zasoby mają zostać wykorzystane do 2038 roku, uruchomienie odkrywki w Złoczewie warunkuje przyszłość elektrowni Bełchatów.

PGE a Złoczew

Wojciech Dąbrowski powiedział na początku kwietnia, że otrzymanie koncesji nie oznacza ostatecznej decyzji o wydobyciu. – Po decyzji o otrzymaniu koncesji będziemy prowadzić analizy uwzględniające zyski i straty oraz bezpieczeństwo energetyczne. Będziemy brać pod uwagę wszystkie za i przeciw – powiedział.

Podkreślił, że ewentualne otrzymanie koncesji nie będzie równoznaczne z wydaniem decyzji inwestycyjnej. – Ostateczna decyzja zapadnie z uwzględnieniem otoczenia regulacyjnego w Polsce i Unii Europejskiej – poinformował.

Złoża węgla brunatnego na polach Szczerców i Bełchatów będą się kończyć w latach 2030–2032. Wówczas na bazie scenariusza bez nowej odkrywki, bloki energetyczne zostaną odstawione. Przy realizacji scenariusza zakładającego wydobycie węgla brunatnego, pierwszy węgiel ze złoża Złoczew może pojawić się w 2032 roku.

Z informacji PGE GiEK wynika, że niezależnie od rozwoju wypadków, konsumpcja węgla brunatnego w porównaniu do obecnego wydobycia zmniejszy się o ok. 50 procent. PGE podkreśla, że decyzja w tej sprawie zależy od wielu czynników i uwarunkowań, takich jak program dla węgla brunatnego i polityka energetyczna Polski do 2040 roku, oraz od ostatecznego kształtu unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

RDOŚ/Bartłomiej Sawicki

Wydzielenie aktywów węglowych w lipcu? Ułatwi transformacje energetyczną PGE

 

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X