PGNiG gra o nowe złoża w Norwegii

15 grudnia 2017, 09:30 Alert
Photo_ Ole Jørgen Bratland _ Statoil – Statoil – Gina Krog field in the North Sea – 1457600(1)
Platforma wydobywcza na złożu Gina Krog. Fot. Ole Jørgen Bratland/Statoil

-AkerBP, operator koncesji Aerfugl (wcześniej Snadd) i Skogul (wcześniej Storklakken), w których udziały ma spółka zależna od PGNiG, złożył wniosek do Norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii o zatwierdzenie planów zagospodarowania obydwu złóż – podało PGNiG w komunikacie.

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, informuje w komunikacie, że powziął w dniu 15 grudnia 2017 roku informację o złożeniu przez AkerBP, operatora koncesji Aerfugl (wcześniej Snadd) i Skogul (wcześniej Storklakken), w których udziały posiada spółka zależna od PGNiG – PGNiG Upstream Norway AS („PUN”), wniosków do Norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii o zatwierdzenie planów ich zagospodarowania.

PGNiG liczy na gaz z nowych źródeł 

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami złożyło w norweskim Ministerstwie Ropy i Energii wniosek o przyjęcie planów zagospodarowania złóż Ærfugl i Skogul. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na 2020 rok.

– Na decyzję norweskich władz musimy poczekać 3-4 miesiące, ale po tym czasie, z chwilą zatwierdzenia wniosku, rozpocznie się realizacja procesu zagospodarowania złóż. Po wyborze podwykonawców i dostawców urządzeń ruszą także same wiercenia – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Z obiema inwestycjami wiążemy duże nadzieje. Zwłaszcza zagospodarowanie złoża gazowego Ærfugl oznacza dla nas istotne zwiększenie produkcji gazu ziemnego, który chcemy od 2022 r. przesyłać z Norwegii do Polski planowanym połączeniem gazociągowym przez Danię. Harmonogram zagospodarowania norweskich złóż precyzyjnie wpisuje się w harmonogram projektu Baltic Pipe – dodał.

Ærfugl to złoże gazowo-kondensatowe zlokalizowane na Morzu Norweskim w sąsiedztwie złoża Skarv, gdzie PGNiG wydobywa już węglowodory od 2012 roku. Z kolei Skogul to złoże ropy naftowej na Morzu Północnym zlokalizowane w pobliżu złoża Vilje, z którego PGNiG prowadzi wydobycie od 2014 roku.

Zasoby do wydobycia ze złoża Ærfugl wynoszą 31,3 mld m³ gazu ziemnego i 6 mln m³ kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL (m.in. LPG, nafta, etan). Natomiast zasoby dla złoża Skogul wynoszą odpowiednio 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m³ gazu ziemnego towarzyszącego ropie.

Więcej ropy i gazu 

Koncern tłumaczy, że zatwierdzenie planów zagospodarowania będzie równoznaczne z uruchomieniem projektów inwestycyjnych. Według danych operatora przekazanych we wniosku poziomy pozostałych do wydobycia zasobów złoża Aerfugl wynoszą: 31,3 mld m sześc. gazu ziemnego i 6 mln m sześc. kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL. Natomiast zasoby złoża Skogul wynoszą 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m sześc. gazu towarzyszącego ropie.

W szczytowych okresach planowane roczne wydobycie netto dla PUN może wynieść odpowiednio: około 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego ze złoża Aerfugl oraz 1,4 mln baryłek ropy ze złoża Skogul. Powyższe dane są wielkościami szacowanymi przez operatora i mogą ulec rewizji wraz z postępem realizacji projektów inwestycyjnych.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia powyższego wniosku wiercenie odwiertów eksploatacyjnych rozpocznie się w 2019 roku, a uruchomienie produkcji z nowych odwiertów na złożu Aerfugl planowane jest na IV kwartał 2020 roku, a na złożu Skogul na I kwartał 2020 roku.

PUN posiada 11,9175 proc. udziałów w złożu Aerfugl oraz 35 proc. udziałów w złożu Skogul.

Wiercenie odwiertów eksploatacyjnych i instalację urządzeń wydobywczych na obu złożach zaplanowano na lata 2019/2020. Rozpoczęcie produkcji ma nastąpić w 2020 roku. Operatorem na obu złożach jest firma Aker BP. PGNiG Upstream Norway jest jej partnerem w obu projektach. Pozostałymi partnerami są Statoil i DEA Norge AS.

PGNiG w Norwegii

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 r. Wielkość zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii to 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 r.). Spółka zamierza wziąć udział w kolejnych rundach koncesyjnych, a także analizuje pozyskanie kolejnych koncesji w Norwegii.  PGNIG wydobywa gaz i ropę naftową ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog. Wydobycie ze złoża Gina Krog rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca 2017 r. Trwają również prace nad zagospodarowaniem złóż Storklakken i Snadd, z których wydobycie rozpocznie się w roku 2020.

W ciągu 10 lat PGNiG zainwestowało na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ok. 5,3 mld zł. Od rozpoczęcia produkcji w 2012 r. PGNIG wydobyło tam 2,14 mld m sześc. gazu ziemnego i prawie 2,2 mln ton ropy naftowej. Wielkość zasobów wydobywalnych PGNiG w Norwegii to 78 mln boe. Wraz z rosnącym wydobyciem spółka osiąga coraz lepsze wyniki finansowe – tylko w ubiegłym roku przychody osiągnięte w Norwegii przekroczyły 1 mld zł.

PGNiG/BiznesAlert.pl

AKTUALIZACJA: Godz.  14:00, 18.12. 2017

Jakóbik: Dekada PGNiG w Norwegii. W 2022 roku Polacy mogą mieć gaz tańszy od Niemców