Naukowcy: Natychmiastowa rezygnacja z paliw kopalnych powstrzyma zmiany klimatyczne

16 stycznia 2019, 18:00 Alert

Takie wnioski przedstawił dziennik The Guardian na podstawie interesujących badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, którzy twierdzą, że technicznie jest możliwe ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopni Celsjusza.

Aby to osiągnąć trzeba by jednak podjąć bardzo radykalne działania w skali całej planety, polegające na całkowitej rezygnacji z użytkowania paliw kopalnych. Wyniki tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Naukowcy wyliczyli, że jeśli rozpoczniemy natychmiastowe wycofywanie się z użycia paliw kopalnych, to istnieje 66-procentowa szansa, że powstrzymamy wzrost globalnej temperatury. Według nich to wybory dokonywane przez społeczeństwa na całym świecie stanowią główną przeszkodę w osiągnięciu celu, jakim jest walka ze zmianami klimatycznymi.

Co dokładnie naukowcy mają na myśli, mówiąc o natychmiastowej rezygnacji z paliw kopalnych? Wyliczyli oni, że jeśli cała infrastruktura,  która obecnie wykorzystuje paliwa kopalne tj. elektrownie, fabryki, pojazdy, statki czy samoloty, zostanie zastąpiona alternatywnymi i niskoemisyjnymi technologiami, to istnieje ponad 60 procent szans, że wzrost temperatury utrzyma się na poziomie poniżej 1,5 stopni Celsjusza. Czy ten scenariusz jest realny?

– To dobra wiadomość z geofizycznego punktu widzenia. Jednak z drugiej strony powstaje pytanie czy faktycznie moglibyśmy to zrobić. Osiągnięcie tego celu wiązałoby się z zaprzestaniem od tej chwili budowania jakichkolwiek inwestycji, wykorzystujących paliwa kopalne – stwierdził Christopher Smith z Uniwersytetu w Leeds, który przewodniczył badaniom. Z kolei inny naukowiec, który należał do grupy badawczej, Nicholas Stern z London School of Economics, powiedział, że szybko zbliżamy się do momentu, w którym paliwa kopalne zostaną wyczerpane.

Przeprowadzone badanie potwierdza, że nowa infrastruktura energetyczna musi być zrównoważona, jeśli chcemy uniknąć blokowania zobowiązań dotyczących redukcji emisji, niezbędnych do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego.

W trakcie badań wykorzystano modele komputerowe. Żywotność elektrowni określono na 40 lat, samochodów na15 lat, a samolotów na 26 lat. Jak wskazuje The Guardian, naukowcy zakładają także szybkie wycofywanie się z produkcji wołowiny i nabiału, których wytwarzanie również przyczynia się do globalnego ocieplenia i zanieczyszczeń powietrza.

 The Guardian/Patrycja Rapacka