RAPORT: Gdy słońce zbyt mocno przygrzewa

20 lipca 2024, 07:35 Bezpieczeństwo

Wysokie temperatury, będące skutkiem zmian klimatycznych, niektórych mogą cieszyć z racji na wakacyjną porę. Mają jednak destruktywny wpływ na wiele sektorów, w tym energetykę i środowisko. Temat zmian klimatycznych był wyraźnie zaakcentowany w przestrzeni medialnej minionego tygodnia.

Źródło: Flickr

Naukowcy poszukują rozwiązań, które mogą przynieść chwilową ulgę. Jednym z kontrowersyjnych pomysłów jest geoinżynieria, polegająca na rozpylaniu aerozoli w atmosferze w celu odbijania światła słonecznego. Jednakże obawy o nieprzewidywalne skutki takiego działania sprawiają, że metoda ta spotyka się z oporem.

Najnowszym, jeszcze bardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem jest plan zespołu naukowców z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole. Chcą oni zrzucić 25 000 ton wodorotlenku sodu do oceanu u wybrzeży Cape Cod, aby zwiększyć zdolność oceanu do pochłaniania CO2 poprzez podniesienie jego zasadowości (OAE, ang. ocean alkalinity enhancement). Wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie tego eksperymentu został już złożony, jednak spodziewany jest opór ze strony władz i lokalnych społeczności rybackich, które obawiają się negatywnych skutków.

Fala upałów daje się też we znaki energetyce. W Chorwacji odnotowano rekordowe zużycie energii elektrycznej, osiągając we wtorek o godzinie 20:00 poziom 3341 megawatogodzin, jak poinformował chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS).

Od prawie dwóch tygodni w Chorwacji utrzymują się wysokie temperatury, prowadząc do najwyższych alertów pogodowych w niektórych częściach kraju. Z tego powodu zanotowano także rekordowe temperatury morza, a deformacje torów kolejowych wzdłuż wybrzeża były jednym z efektów upałów. HOPS zapewnił, że sieć przesyłowa jest stabilna i nie przewiduje się problemów z dostawami energii elektrycznej.

Wysokie temperatury zwiększają również zagrożenie pożarowe. W czwartek rosyjska państwowa agencja leśna poinformowała, że walczy z 222 pożarami w 20 regionach kraju, które są podsycane przez niezwykle gorące lato. W ostatnich latach miliony hektarów lasów zostały zniszczone przez ogień. Stany wyjątkowe zostały wprowadzone w regionach dalekowschodniej Jakucji i Zabajkalskiego z powodu intensywnych pożarów lasów, podała Federalna Agencja Gospodarki Leśnej. Ponad 5000 osób zaangażowanych jest w walkę z pożarami na terenie całej Rosji, jak wynika z oświadczenia opublikowanego przez agencję na platformie Telegram.

Tą niekorzystną sytuację można jednak przekuć w korzyść, a dokładniej w oszczędność. Tauron radzi jak za pomocą inwestycji w fotowoltaikę zmniejszyć koszt ładowania samochodu energetycznego do zera. Spółka zwraca uwagę, że im większa moc instalacji fotowoltaicznych tym szybciej i efektywniej samochód zostanie naładowany. Podaje, że zabudowa carportu jednostanowiskowego z instalacją o mocy trzech kWp pozwoli wyprodukować około 3000 kWh energii elektrycznej.

– Taka ilość energii wystarczy na przejechanie samochodem elektrycznym ponad 20 tysięcy kilometrów. Inteligentna ładowarka pozwoli na zarządzenie energią w taki sposób, aby w momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje, przekierować jej energię właśnie do auta. Tym samym koszt ładowania pojazdu może wynieść nawet zero złotych – wylicza Rafał Kocoł, ekspert z zakresu fotowoltaiki w Tauron Sprzedaż.

O niebezpiecznej sytuacji na Bałkanach, gdzie przez wysokie temperatury doszło do wyłączeń linii napowietrznych, pisze Mateusz Gibała, redaktor BiznesAlert.pl.

– Przerwa w dostawie prądu prawdopodobnie była wynikiem przeciążenia sieci, co z kolei spowodowane było zwiększonym zużyciem energii podczas czterdziestostopniowych upałów. W tak ekstremalnych warunkach zapotrzebowanie na chłodzenie, a tym samym na elektryczność, znacznie wzrasta – pisze redaktor Gibała.

– Bałkany podobnie jak reszta Europy przechodzą transformację energetyczną. Wzrasta tam udział energii z fotowoltaiki, co stanowi wyzwanie dla istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej, która nie jest jeszcze w pełni przygotowana na integrację nowych źródeł energii. Zmiany klimatyczne jednak nie czekają na zakończenie inwestycji w OZE i modernizację sieci. Ekstremalne fale upałów już teraz powodują dodatkowe obciążenia dla sieci, a prognozy nie przewidują złagodzenia tych zjawisk w przyszłości – dodaje.

Tematyka zmian klimatu często jest ofiarą dezinformacji i manipulacji. W celu ich zwalczania Unia Europejska szykuje odpowiednie regulacje prawne. Na łamach BiznesAlert.pl omówił je Bartłomiej Kupiec, ekspert ds. energetyki lokalnej w Stowarzyszeniu „Z energią o prawie”.

– Walka z treściami, będącymi „klimatycznymi fake-newsami” wymaga podjęcia skoordynowanych działań przez dostawców usług pośrednich oraz prawodawców. W Unii Europejskiej nowe możliwości przeciwdziałania rozpowszechnianiu dezinformacji na platformach internetowych zapewniają przepisy Akt o usługach cyfrowych (AUC) – pisze ekspert.

– Wspomniany Aktu o usługach cyfrowych to unijne rozporządzenie, którego celem jest stworzenie bardziej bezpiecznego świata cyfrowego poprzez harmonizację zasad świadczenia usług pośrednich w Unii Europejskiej, w tym określenie zasad moderowania nielegalnych treści – wyjaśnia.

– Kodeks praktyk w sprawie dezinformacji jest narzędziem soft law, które ustanawia wytyczne dla dostawców platform internetowych i sektora reklamowego w celu zwalczania dezinformacji w Unii Europejskiej. Jest to pierwsze na świecie narzędzie samoregulacyjne zaprojektowane w celu przeciwdziałania fake-newsom – dodaje Kupiec.

Opracował Marcin Karwowski

Jak zamach na Trumpa wpłynie na wybory prezydenckie w USA? Spięcie