Zmiany personalne w rosyjskich firmach energetycznych?

30 stycznia 2015, 10:22 Alert

(Wiedomosti/Tass/Reuters/Teresa Wójcik)

Doradca prezydenta Andriej Biełousow może przeprowadzić zmiany personalne w kierownictwach Rosnieftu i jego spółki zależnej Rosnieftiegazu – poinformowała  gazeta Wiedomosti, a powtórzyły za nią niektóre media w Moskwie. Zmiany miałyby polegać na przesunięciu do władz tych firm  trzech wysokich funkcjonariuszy rządowych.

Według pogłosek jeden z nich zastąpiłby szefa Rosnieftu, Igora Sieczina, co jest o tyle nieprawdopodobne, że  Sieczin był zawsze najbliższym współpracownikiem Putina. Nowe postacie miałyby się pojawić też w Gazpromie, do rady dyrektorów koncernu ma wejść  minister energetyki Aleksander Nowak. Żródło dobrze poinformowane twierdzi z kolei, że Nowak zostanie szefem rady dyrektorów Transnieftu, miałby zamienić  dyrektora Nord Streamu,  Matthiasa Warniga.

Lista kandydatów do władz koncernów paliwowych została przedstawiona do zatwierdzenia administracji prezydenta – poinformowała powściągliwie rzeczniczka premiera Natalia Timakow. Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow odmówił mediom informacji i komentarzy. Odmówili również przedstawiciele Transnieftu, Gazpromu i Rosnieftu.