Możliwe jest przetasowanie w spółce PGE mającej budować atom

14 grudnia 2017, 06:15 Alert

W akcjonariacie spółki PGE EJ1 powołanej do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, może dojść do zmian – twierdzi „Rzeczpospolita”.

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, zwracają uwagę na małą aktywność PGE, do której należy 70 proc. akcji PGE EJ1, w kwestii energetyki jądrowej, co w ich ocenie może oznaczać zmiany w akcjonariacie powołanej do budowy elektrowni jądrowej spółki.

Jednocześnie dziennik przypomina wypowiedź dyrektora departamentu energii jądrowej w ME Józefa Sobolewskiego, który mówił jesienią w sejmie, że PGE EJ1 nie będzie docelowym inwestorem w elektrowni jądrowej i miał sugerować, że spółka może być wchłonięta przez inny podmiot.

„Rz” przywołuje też wypowiedź dyrektor do spraw strategii PGE Moniki Morawieckiej, która podczas jednej z niedawnych konferencji zwróciła uwagę, że projekt rozbudowy węgierskiej elektrowni Paks realizowanej jest przez spółkę ze 100-proc. udziałem państwa, a nad przyjęciem podobnej formuły odnośnie inwestycji w Temelinie myśli czeski CEZ. Jak podkreśliła, takie inwestycje nie są realizowane jako projekty komercyjne.

Rzeczpospolita/CIRE.PL