Zmiany w zarządzie SRK

9 lipca 2018, 06:45 Alert

Wojciech Frank – śląski menedżer i samorządowiec, a w przeszłości także poseł – został nowym wiceprezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zajmującej się m.in. likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku – zdecydowała w sobotę rada nadzorcza firmy.

fot. pixabay.com

Wojciech Frank będzie wiceprezesem SRK ds. gospodarki mieszkaniowej. To nowe stanowisko w zarządzie tej spółki, powiększonym obecnie z trzech do czterech osób. Niebawem, gdy wyłoniony zostanie wiceprezes ds. zagospodarowania majątku, zarząd firmy będzie pięcioosobowy.

O stanowiska dwóch nowych wiceprezesów ubiegało się siedmioro kandydatów – trzy osoby aplikowały o stanowisko członka zarządu SRK ds. gospodarki mieszkaniowej, cztery o funkcję członka zarządu ds. zagospodarowania majątku. W sobotę rada nadzorcza przesłuchała kandydatów.

„Po przeprowadzeniu rozmów z kandydatami w postępowaniu postępowanie kwalifikacyjnym na stanowiska członków zarządu spółki (…) rada nadzorcza powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. gospodarki mieszkaniowej pana Wojciecha Franka” – poinformował w sobotę PAP rzecznik SRK Wojciech Jaros. Frank obejmie swoją funkcję 16 lipca.

„W części postępowania dotyczącej wiceprezesa zarządu ds. zagospodarowania majątku Rada postanowiła podjąć decyzję w terminie późniejszym” – dodał rzecznik, nie precyzując, kiedy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na drugiego wiceprezesa.

Według nieoficjalnych informacji zbliżonych do członków rady nadzorczej, jednym z powodów przesunięcia terminu wyboru drugiego wiceprezesa jest przeciągający się proces połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym – spółką, w której po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek. Zakładano, że połączenie SRK i KHW nastąpi z początkiem lipca, jednak proces prawdopodobnie będzie sfinalizowany dopiero za kilka tygodni.

Wybrany w sobotę nowy wiceprezes JSW Wojciech Frank jest menedżerem, dotąd kierował firmą JSU (d. Jastrzębską Spółką Ubezpieczeniową) z grupy JSW, zajmującą się – obok ubezpieczeń – także usługami turystycznymi i hotelarskimi. 56-letni Frank jest znaną w regionie postacią – na początku lat 90. kierował Komitetem Obywatelskim w Jastrzębiu-Zdroju, był też wiceprezydentem tego miasta, miejskim radnym i szefem rady, a także posłem na Sejm III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

Postępowanie zmierzające do wyłonienia dwóch nowych wiceprezesów SRK zostało ogłoszone w czerwcu. Jak argumentował wówczas przewodniczący rady nadzorczej spółki Henryk Paszcza, powiększenie składu zarządu wiąże się z dostosowaniem struktury firmy i sposobu zarządzania do stojących przed nią zadań, których stale przybywa. Chodzi m.in. o efektywne zagospodarowanie pogórniczego majątku oraz sprawne zarządzanie posiadanymi przez SRK b. mieszkaniami zakładowymi.

Zakres działania SRK stale się zwiększa, sukcesywnie trafiają tam kolejne elementy pogórniczego majątku. Niebawem dojdzie też do połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym, który ponad rok temu przekazał wszystkie swoje kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej; w spółce pozostał natomiast majątek nieprodukcyjny.

Opóźnienie w przekazaniu majątku KHW do SRK wynika ze spraw formalnych oraz majątkowych – trwają bowiem rozmowy na temat sprzedaży należącej do KHW spółki Katowicki Węgiel, która zajmowała się sprzedażą węgla z kopalń holdingu na rynku krajowym, jest też wytwórcą poszukiwanego na rynku tzw. ekogroszku dla indywidualnych odbiorców – posiada linie do paczkowania i paletyzowania tego typu węgla, oferuje też mieszanki węgla i posiada własne składy opałowe. W ostatnich dniach czerwca podano, że skupiająca aktywa górnicze grupy Tauron spółka Tauron Wydobycie złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie 100 proc. udziałów w Katowickim Węglu.

Od połowy ub. roku SRK ma nowy zarząd, na którego czele stoi b. prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny. Jego zastępcami są: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów) oraz Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska); od połowy lica kolejnym wiceprezem będzie Wojciech Frank.

W ub. roku prezes SRK Tomasz Cudny zapowiedział, że spółka wdroży nową strukturę organizacyjną, która ma dostosować organizację firmy do realizacji stawianych przed nią zadań. Jednym z najważniejszych ma być zagospodarowanie pogórniczego majątku. SRK, która m.in. na działania likwidacyjne oraz zabezpieczenie dawnych kopalń wydaje rocznie ponad 1 mld zł z dotacji budżetowej, chce, by skuteczne zagospodarowanie terenów po dawnych kopalniach stało się tak samo ważną dziedziną działalności spółki jak likwidacja majątku, która jest statutowym działaniem SRK. Ważne będzie także efektywne zarządzanie kilkunastoma tysiącami dawnych zakładowych mieszkań.

Polska Agencja Prasowa