Żmijewski: Poszukiwania gazu łupkowego nie przyspieszą dzięki nowym ustawom

13 marca 2014, 12:24 Energetyka

Prof. Dr hab. Krzysztof Żmijewski komentuje dla BiznesAlert.pl przyjęcie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego oraz specjalnego podatku węglowodorowego, które mają przyspieszyć rozwój sektora łupkowego w Polsce.

– Projekty nowych regulacji węglowodorowych to na razie tylko zapowiedzi działań. Tymczasem, jak mówią Anglicy, żeby się o czymś przekonać, „trzeba to najpierw zjeść” – przekonuje naukowiec. – Ale sądząc ze wstępnych informacji, te projekty pewne ułatwienia dla inwestorów przewidują, ale nie należy uważać, że dzięki nowym przepisom prywatne firmy istotnie przyspieszą poszukiwania gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Bo nie jest prawdą, że w tych nowych przepisach jest mniej biurokracji. Przeciwnie.

– Podobnie jak zwolnienie od podatku na sześć lat nic nie daje inwestorom. Przecież prace na poszukiwawcze  trzeba liczyć około 4 lata, przy naprawdę ogromnych kosztach i dużym ryzyku. Więc zwolnienie na dwa lata od podatku nie jest dla inwestorów żadną rekompensatą, żadną zachętą. Nie sądzę, żeby dzięki tej nowej regulacji, gdy już wejdzie w życie, eksploatacja łupków w Polsce uległa przyspieszeniu – kwituje Żmijewski.