Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego wracają z Afryki

16 lutego 2015, 10:48 Alert

(Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych)

Z lotniska  M`Poko International Airport w BANGUI rozpoczął się powrót do kraju żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR w Republice Środkowoafrykańskiej.

Żołnierze II zmiany PKW EUFOR RŚA realizowali zadania w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej od grudnia 2014 roku. Ich zadaniem było zapewnienie stabilnego środowiska, tworzenie warunków umożliwiających niesienie pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej przez organizacje rządowe i pozarządowe oraz stworzenie warunków do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie tej misji dla sił ONZ w ramach misji MINUSCA.

Polski Kontyngent Wojskowy liczył 50 osób. W skład kontyngentu wchodzili  głównie żołnierze z  Żandarmerii Wojskowej,  uzupełnieni specjalistami z 1 Brygady Logistycznej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 6 Brygady Powietrznodesantowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Była to kolejna misja polskich żołnierzy w Afryce. Poprzednio Polacy – w tym także żandarmi, pełnili misję w Demokratycznej Republice Konga i Republice Czadu, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali.