EnergetykaGaz.

Zubowski: Opór Polski w sprawie OPAL zaskoczył Niemcy

Wojciech Zubowski. Fot. wojciechzubowski.pl

Wojciech Zubowski. Fot. wojciechzubowski.pl

– Trwające od miesięcy działania dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2 i decyzji Komisji w sprawie odnogi Nord Stream w Niemczech, czyli OPAL stanowią swoisty test dla Unii Europejskiej. Wynika on z konfliktu interesów biznesu i bezpieczeństwa energetycznego Europy. Nieprzypadkowo do tej próby sił dochodzi dopiero teraz – pisze Wojciech Zubowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Komisji do spraw energii i skarbu państwa.

Budowa pierwszej nitki gazociągu nie napotkała tak zdecydowanej reakcji strony polskiej. Zdecydowany sprzeciw ze strony polskiego rządu i PGNiG wobec działań mających na celu zwiększenie wykorzystania gazociągu OPAL stanowi swego rodzaju novum, a rozstrzygnięcie tego sporu rzutować będzie na naszą pozycję na arenie międzynarodowych interesów gospodarczych na najbliższe lata, nie wspominając już o bezpieczeństwie energetycznym Polski i Ukrainy.

Należy pamiętać, że żywotnie zainteresowane budową Nord Stream 2 są firmy z kapitałem m.in.  niemieckim, francuskim, austriackim i brytyjskim, nie wspominając o politykach. I firmom tym nie przeszkadzało robienie interesów ze stroną rosyjską, nawet w okresie obowiązywania sankcji gospodarczych. Nie należy więc spodziewać się jakiejkolwiek taryfy ulgowej w sprawie OPAL, jeżeli w grę wchodzić będą interesy firm wywodzących się z krajów o silnej pozycji w UE.

A potwierdzają to też informacje medialne dotyczące reakcji niemieckiego regulatora na pisma w tej sprawie wysyłane w imieniu PGNiG. Wynika z nich, że zdecydowane stanowisko rządu i PGNiG oraz obrona polskich interesów stanowi dla strony niemieckiej nowość. Było nią zatem stanowisko UOKiK w sprawie Nord Stream 2.

Jednocześnie trwają intensywne prace związane z Bramą Północną, których efektem ma być dywersyfikacja dostaw gazu dla Polski. Projekt ten stanowi zagrożenie dla gazowej dominacji Rosji w naszym regionie oraz stawia kolejny znak zapytania przy dyskusji o sens budowy Nord Stream 2.

W chwili obecnej gra o korzystny dla naszego bezpieczeństwa kształt mapy dostaw surowców energetycznych w Europie wymaga rozgrywki na wielu płaszczyznach. Cieszy zdecydowana postawa polskiego i ukraińskiego rządu, firm i instytucji. Cieszy też powołanie sejmowej podkomisji do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej, dla której sprawa gazociągu OPAL jest w chwili obecnej jednym z priorytetowych zadań.

To w połączeniu z aktywnością na poziomie Parlamentu Europejskiego wraz z aktywnością międzynarodową pozwoli nie tylko na zwiększenie szans na uzyskanie pozytywnych rozstrzygnięć, ale i pozwoli na lepsze zabezpieczenie naszych narodowych interesów i bezpieczeństwa w przyszłości. A przecież właśnie o to nam wszystkim chodzi.


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X