Rybnik uderza w gaz. Spięcie
– Według Polskiej Spółki Gazownictwa zużycie gazu w Rybniku od 2017 roku do 2023 roku wzrosło o ponad 27 procent. To jasny sygnał, że miasto mocno idzie w gaz – wyjaśnia redaktor Jędrzej Stachura, w Spięciu BiznesAlert.pl.
W najnowszym odcinku Spięcia Jędrzej Stachura i Marcin Karwowski rozmawiają o gminie Rybnik, którą cechuje czyste powietrze i znaczne wykorzystanie gazu w ciepłownictwie.
– Rybnik jest niezwykłym miejscem leżącym na Górnym Śląsku. To największe miasto aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego, liczące ponad 130 tys. mieszkańców. Miejscowość leży na Płaskowyżu Rybnickim, znanym z bogatych złóż węgla kamiennego, soli czy siarki. Niezwykłym bo słynie z wykorzystania nie węgla, a gazu – mówi na początku Spięcia Marcin Karwowski.
– Warto mówić o Rybniku w kontekście instalacji gazowych. Jest na podium w kwestii zużycia gazu, wyprzedza go tylko Warszawa i Kraków – mówi redaktor Stachura.
– Rybnik dąży od kilku lat do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Chce by jego mieszkańcy oddychali czystym powietrzem – dodaje.
Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:
– Według Polskiej Spółki Gazownictwa zużycie gazu w Rybniku od 2017 roku do 2023 roku wzrosło o ponad 27 procent. To jasny sygnał, że miasto mocno idzie w gaz – wyjaśnia Jędrzej Stachura.
– Dane Polskiego Alarmu Smogowego mówią, że w ciągu pięciu lat mieszkańcy Rybnika złożyli ponad 6000 tysięcy wniosków o wymianę kopciucha. Czyli pieca, który nie jest piątej klasy i nie jest zgodny z normą dla tych urządzeń grzewczych. Tym samym Rybnik ustanowił rekord w skali Polski. Widać to również po dniach bez smogu, których w 2010 roku w Rybniku było 134, a w 2023 roku zmniejszono ich liczbę do 16 – mówi redaktor Stachura omawiając aspekt środowiskowy gminy Rybnik.