AlertWszystko

Zwrot akcji w sporze Rosnieftu z Gazpromem o Sachalin

Projekty na wyspie Sachalin

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała agencja RIA Novosti sąd arbitrażowy w Chabarowsku zmienił decyzję sądów niższych instancji, które odrzucały pozwy największej w Rosji spółki naftowej Rosnieft przeciwko operatorowi projektu Sachalin 2 spółce Sachalin Energy (50 procent plus jedną akcję posiada w niej Gazprom ) o udzieleniu dostępu do gazociągów na wyspie.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie sądu, sąd rejonowy, rozpatrzył w środę skargę kasacyjną Rosnieftu uchylając wyroki sądu pierwszej instancji oraz apelacyjnego. – Nastąpiła pełna zmiana decyzji sądu pierwszej instancji oraz postanowienia sądu apelacyjnego, wydane zostało nowe orzeczenie sądu – czytamy w oświadczeniu.

To zwrot akcji w długotrwałym sporze Rosnieftu i Gazpromu. Firmy walczą o rynek gazu w Rosji. Rosnieft chciałby także eksportować LNG z Sachalinu, co robi już Gazprom.

Jak informował 25 czerwca BiznesAlert.pl, Piąty Apelacyjny Sąd Arbitrażowy podtrzymał postanowienie Sądu Arbitrażowego w obwodzie sachalińskim o odmowie dostępu Rosnieftu do systemu przesyłowego gazu ziemnego dla jego projektu Sachalin-2.

Należy przypomnieć, że 19 lutego Sąd Arbitrażowy Obwodu Sachalińskiego postanowił odrzucić pozew Rosnieftu przeciwko spółce Sachalin Energy dotyczący dostępu do systemu transportu gazu projektu w wysokości 8 mld m3 rocznie.

Rosnieft potrzebował dostępu do gazociągów spółki-córki Gazpromu, aby móc wykorzystać je do przesyłu gazu z projektu wydobywczego Sachalin-1, co umożliwiłoby jego słanie do planowanego terminala Far East LNG. Jednak ze względu na problemy z dostępem do infrastruktury Rosnieft rozważa obecnie wycofanie się z tego pomysłu lub zrealizowanie go gdzie indziej. Jedyny terminal LNG w Rosji znajduje się właśnie na Sachalinie i należy do rywala Rosnieftu – Gazpromu, który decydował o dopuszczeniu tej firmy do infrastruktury.

Zdaniem sądu Rosnieft nie przedstawił dokumentów potwierdzających, że spółka samodzielnie bądź razem z ExxonMobil podjęła zasadniczą decyzję o budowie Far East LNG na Sachalinie a także dokumentów potwierdzających wybór gruntów przeznaczonych pod budowę zakładu.

Oczekuje się, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie Far East LNG będzie przyjęta do końca 2015 roku. Wartość projektu szacowana jest na 8 mld dolarów. Udziałowcami projektu Sachalin 1 są : ExxonMobil – 30 procent, japoński Sodeco – 30 procent, Rosnieft – 20 procent oraz indyjski ONGC – 20 procent.

Rosnieft sygnalizował jednak możliwość zamrożenia projektu. Nowa decyzja sądu jest zwrotem, który może pozwolić rywalowi Gazpromu na znalezienie porozumienia, tym bardziej, że ten koncern zwrócił się do Rosnieftu z propozycją zakupu gazu z jego złóż na potrzeby eksportu terminalem na wyspie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X