AlertEnergetykaGaz.

Zwrot Gazpromu do Azji z niedopchaną rurą

Igor Dodon i Aleksiej Miller w Gazpromie

Igor Dodon i Aleksiej Miller w Gazpromie

Zwrot Gazpromu do Azji ślimaczy się jeszcze bardziej przez sankcje Zachodu. Dopiero w 2027 roku chce zwiększyć dostawy do Chin o 10 mld m sześc. i to dotychczasową trasą bez związku ze złożami dla Europy. Nie zdywersyfikuje zbytu. Milczy o nowym gazociągu, który miał to zapewnić.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że jego firma planuje zwiększyć dostawy gazu do Chin o 10 mld m sześc. rocznie najpóźniej w 2027 roku. Chodzi jednak o dostawy istniejącym gazociągiem Siła Syberii o przepustowości 38 mld m sześc. rocznie, z czego wykorzystuje na razie około 15 mld m sześc. Oznacza to, że przed końcem dekady zostanie on zapełniony dopiero w połowie.

Gazprom reklamował Siłę Syberii jako narzędzie uniezależnienia od rynku zbytu w Europie, które jest tym ważniejsze w obliczu odwrotu klientów europejskich od jego gazu. Jednakże tan gazociąg jest zaopatrywany z wschodniosyberyjskiej bazy surowcowej, a nie tej, która służy dostawom na Stary Kontynent.

Dopiero gazociąg Siła Syberii 2 ma połączyć złoża dedykowane dotąd Europie z Chinami. Nie wiadomo jednak, kiedy mógłby powstać. Wizyta prezydenta Władimira Putina w Pekinie przy okazji dziesięciolecia inicjatywy Pasa i Szlaku miał być okazją do szczegółowych negocjacji na ten temat z Xi Jinpingiem. Te rozmowy nie przyniosły jednak rozstrzygnięć. Aleksiej Miller nie odniósł się do tego tematu.

Gazprom z rekordowym spadkiem przychodów ze sprzedaży gazu może mieć problem z finansowaniem nowych megaprojektów, a Chińczycy nie zgodzili się zaangażować finansowo. Siła Syberii także została w całości finansowana przez Rosjan z wsparciem pożyczek chińskich. Rozmowy o zwrocie Gazpromu do Azji toczą się od kilkunastu lat.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazpromu zwrot do Azji po dekadzie wciąż nie może nadejść (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X