Zyska: Projekt Wirtualna Elektrownia zwiększa potencjał OZE

29 lipca 2022, 14:15 Energetyka

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska spotkał się z prezesem Tauron Ekoenergia Przemysławem Mandeltem. Rozmawiali o eksploatacji i zarządzaniu aktywami źródeł odnawialnych. – Innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy Wirtualna Elektrownia pozwala na zagregowanie potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł energii odnawialnej – podkreślił Zyska.

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

– Moja obecność tutaj jest podwójnie uzasadniona. Mam powody do dumy i jako pełnomocnik rządu ds. OZE, i jako mieszkaniec Dolnego Śląska. Zarządzanie portfelem wytwórczym OZE Taurona jest realizowane m.in. poprzez innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy Wirtualna Elektrownia, który pozwala na zagregowanie potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Projekt pozwoli na optymalizację produkcji energii elektrycznej w oparciu o dedykowane rozwiązania informatyczne i sztuczną inteligencję – powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

– Szczególnie doceniam to, że tak znaczące projekty energetyczne, jak TEE, są realizowane na Dolnym Śląsku. To realny dowód na wyrównywanie szans i stwarzanie możliwości rozwoju w równym stopniu mieszkańcom różnych części kraju – zaznaczył wiceminister Zyska.

Ministerstwo podaje, że na potrzeby projektu Wirtualnej Elektrowni opracowano szereg autorskich rozwiązań, m.in. centralne planowanie i optymalizację pracy jednostek wytwórczych z wykorzystaniem prognoz, wizualizację i nadzór realizacji planu generacji, współpracę z lokalnymi systemami typu SCADA. Dzięki tym rozwiązaniom została zapewniona możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału wytwórczego aktywów OZE włączonych do projektu – czytamy w komunikacie.

– Projekt Wirtualnej Elektrowni wszedł w fazę komercjalizacji 30 listopada 2021 roku. Oznacza to, że do systemu przyłączane są jednostki wytwórcze, a także magazyny energii i instalacje odbiorcze kontrahentów zewnętrznych – mówił Przemysław Mandelt, Prezes Zarządu Tauron Ekoenergia.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Budowa farmy słonecznej Wielbark dobiega końca