font_preload
PL / EN
Atom Energetyka 26 kwietnia, 2017 godz. 7:30   
KOMENTUJE: Jerzy Buzek

Buzek: Polska potrzebuje dwóch, trzech bloków jądrowych (WIDEO)

BUZEK, Jerzy Plenary Session week 42 2015 in Brussels Towards a new international climate agreement in Paris Jerzy Buzek (EPP, PL),

Wydobycie węgla kamiennego ma swoje słabe strony. Będziemy musieli zmieniać nasz miks energetyczny, zwiększają udział źródeł odnawialnych, ale też Polska powinna wybudować 2-3 bloki jądrowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 były premier, prof. Jerzy Buzek.

Jak zaznacza w rozmowie z MarketNews24 prof. Buzek, Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego wypracowano dobre rozwiązania w odnośnie polityki klimatyczno – energetycznej UE. Z jednej strony zapewniają one ochronę klimatu, a z drugiej nie narażają przemysłu na wielkie zagrożenia. Jednocześnie były premier przyznaje, że na sesji plenarnej PE te rozwiązania zostały osłabione i dobrze byłoby teraz, aba Rada złożona z ministrów krajów UE przeanalizowała jakie rozwiązania przyjąć.

Według rozmówcy MarketNews24 powrót do rozwiązań wypracowanych przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii byłby do zaakceptowania również dla Polski. Jednak zaznacza on, że Polska musi po woli zmieniać swój miks energetyczny i nie może go opierać na węglu w takim stopniu jak obecnie, bo to źródło energii ma swoje słabe strony. Jak mówi Buzek musimy przechodzić na źródła odnawialne, ale także energetyką jądrową.