font_preload
PL / EN
Atom Energetyka 26 kwietnia, 2017 godz. 7:30   
KOMENTUJE: Jerzy Buzek

Buzek: Polska potrzebuje dwóch, trzech bloków jądrowych (WIDEO)

BUZEK, Jerzy Jerzy Buzek (EPP, PL), Plenary Session week 42 2015 in Brussels Towards a new international climate agreement in Paris

Wydobycie węgla kamiennego ma swoje słabe strony. Będziemy musieli zmieniać nasz miks energetyczny, zwiększają udział źródeł odnawialnych, ale też Polska powinna wybudować 2-3 bloki jądrowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 były premier, prof. Jerzy Buzek.

Jak zaznacza w rozmowie z MarketNews24 prof. Buzek, Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego wypracowano dobre rozwiązania w odnośnie polityki klimatyczno – energetycznej UE. Z jednej strony zapewniają one ochronę klimatu, a z drugiej nie narażają przemysłu na wielkie zagrożenia. Jednocześnie były premier przyznaje, że na sesji plenarnej PE te rozwiązania zostały osłabione i dobrze byłoby teraz, aba Rada złożona z ministrów krajów UE przeanalizowała jakie rozwiązania przyjąć.

Według rozmówcy MarketNews24 powrót do rozwiązań wypracowanych przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii byłby do zaakceptowania również dla Polski. Jednak zaznacza on, że Polska musi po woli zmieniać swój miks energetyczny i nie może go opierać na węglu w takim stopniu jak obecnie, bo to źródło energii ma swoje słabe strony. Jak mówi Buzek musimy przechodzić na źródła odnawialne, ale także energetyką jądrową.