font_preload
PL / EN
Alert 20 lutego, 2019 godz. 14:15   

Francja i Niemcy znów uderzają w Komisję. Tym razem chodzi o fuzję

alstom fot. Alstom

EU Observer donosi, że Francja i Niemcy przedstawiły propozycję polityki przemysłowej Unii Europejskiej. Berlin chce zmian prawa, które pozwoliłyby tworzyć „globalnych graczy”.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w Berlinie, że należy zmienić zasady konkurencji w Unii Europejskiej tak, aby w Europie mogły powstawać marki globalne. EU Observer przypomina, że Komisja Europejska zablokowała w ostatnim czasie fuzję francuskiego Alstoma i niemieckiego Siemensa.

Tymczasem Niemcy i Francja przedstawiły założenia polityki przemysłowej „na miarę dwudziestego pierwszego wieku”. Komisja stoi na stanowisku, że zasady antymonopolowe stoją na straży „zdrowej konkurencji”.

To nie pierwszy raz kiedy Berlin i Paryż kwestionują politykę Komisji. Regulacje antymonopolowe są uwzględnione między innymi w dyrektywie gazowej, która ma podporządkować Nord Stream 2. Propozycja Komisji została zrewidowana w na łonie Rady Unii Europejskiej dzięki propozycji Niemiec i Francji, które chciały pozostawić państwom członkowskim rozstrzygnięcia w sprawie aplikacji prawa unijnego wobec Nord Stream 2. Dzięki korektom Parlamentu Europejskiego Bruksela zachowała decydujący wpływ na proces.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zamach na Komisję się nie powiódł, ale to nie koniec gry o Nord Stream 2