font_preload
PL / EN
Alert 26 października, 2018 godz. 9:00   

EUGAL: Odnoga Nord Stream 2 z kompletem pozwoleń na budowę

grafika eugal EUGAL. Grafika. BiznesAlert.pl

Urząd Górniczy w Stralsund wydał zgodę na budowę najbardziej wysuniętego na północ odcinka gazociągu EUGAL. Oznacza to, że lądowa odnoga planowanego rurociągu Nord Stream 2 otrzymała wszystkie pozwolenia na budowę.

Spółka Gascade należąca do Gazpromu i BASF/Wintershall będąca operatorem projektu poinformowała, że otrzymała wszystkie niezbędne zgody do rozpoczęcia prac budowlanych na obszarze Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Jest to trzecie po Brandenburgii i Saksoni państwo związkowe, które wydało pozwolenie na budowę EUGAL. – Zgoda na budowę EUGAL jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i elastyczności niemieckiej i europejskiej sieci przesyłu gazu – powiedział szef projektu Ludger Hümbs.

Wkrótce mają rozpocząć się prace budowlane przy 102 km odcinku gazociągu w regionie Vorpommern-Greifswald. Gascade przypomina, że niezbędne prace przygotowawcze prowadzone są już od kilku tygodni. Gazociąg EUGAL o przepustowości do 51 mld m sześc. rocznie ma liczyć 480 km i przebiegać od Lubmina leżącego w Zatoce Greifswadzkiej do granicy niemiecko-czeskiej. Zakończenie budowy magistrali jest planowane na 2020 rok. Będzie służył między innymi do odprowadzania gazu z Rosji dostarczanego do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1 oraz – o ile powstanie – przez planowany Nord Stream 2.

Gascade/Piotr Stępiński

Stępiński: Nord Stream 2 bez EUGAL będzie rurą donikąd