Financial Times: Zaskakująca uległość Brukseli w sprawie Gazpromu

28 października 2016, 09:45 Energetyka

– Bez specjalnej fanfaronady, a nawet bez konferencji prasowej, 26 października Margrethe Vestager ujawniła najbardziej istotne decyzje w jej kadencji komisarza do spraw konkurencji Unii Europejskiej – pisze Alex Barker, szef biura Financial Times w Brukseli.

Chodzi o ogłoszenie możliwości ugody z Gazpromem w śledztwie antymonopolowym. – Znana z stanowczego stanowiska wobec gigantów jak Apple czy Google, pani Vestager pokazała inną cechę, czyli wstrzemięźliwość, w sprawie Gazpromu – pisze Barker. Ocenia, że zapowiedź otworzyła drogę porozumieniu, które pozwoli rosyjskiej spółce uniknąć kar za nadużywanie pozycji dominującej na rynku, w zamian za „obietnicę dobrego sprawowania”.

Margrethe Vestager. Fot. Wikimedia Commons
Margrethe Vestager. Fot. Wikimedia Commons

– To tylko początek finału. Gazprom ma przedstawić ostateczną ofertę, która będzie musiała przejść „test rynkowy” przeprowadzony przez jego rywali i klientów. Nie będzie łatwo. Ale Vestager dokonała strategicznego wyboru. W świetle, mówiąc delikatnie, chłodnych relacji Zachodu z Rosją, to niemałe ryzyko polityczne. Spodziewała się reakcji i ta się pojawiła. Polskie PGNiG zapowiedziało skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego – ocenia brytyjski autor.

– Sprawa Gazpromu miała być jednym z najważniejszych testów dla Vestager. Śledztwo było największym działaniem Komisji tego typu w historii z uwzględnieniem rajdów po 24 biurach w 10 krajach. Najważniejszą przesłanką była refleksja:, dlaczego kraje unijne znajdujące się najbliżej rosyjskiej granicy mają płacić za gaz do 30 procent więcej niż Niemcy? – czytamy w artykule.

– Głównym argumentem w śledztwie były niesprawiedliwe ceny – pisze Barker. – Jednak w dobie taniej ropy różnica między ceną giełdową a tą oferowaną przez Gazprom w kontraktach długoterminowych zmniejszyła się, a razem z nią „niesprawiedliwość” rosyjskiego koncernu.

Barker pisze, że Vestager była twarda wobec Apple i Microsoftu, ale jej stanowisko było zgodne z wolą polityczną największych graczy unijnych. W przypadku sprawy Gazpromu ma być odwrotnie. – Vestager przekona się, jak ciężkie może być życie komisarza ds. konkurencji – ironizuje autor.

Riley: Polska broni interesu Europy. Prawo unijne musi chronić przed Gazpromem (ROZMOWA)