Gazociąg Śródziemnomorski ze wsparciem czterech krajów i Komisji Europejskiej

4 kwietnia 2017, 06:45 Alert

Wczoraj (3 kwietnia) cztery państwa – Włochy, Grecja, Cypr i Izrael zobowiązały się, że wybudują najdłuższy na świecie podmorski gazociąg. Rura zostanie poprowadzona od Wschodniego Morza Śródziemnego do Europy Południowej. Projekt ma wsparcie Unii Europejskiej.

Gazociąg ma kosztować 6,2 mld dolarów i liczyć 2 000 km i ma połączyć z Grecją i być może z Włochami znajdujące się na wybrzeżu Izraela i Cypru złoża gazu ziemnego. Budowa ma kosztować ponad 6 mld euro. Rocznie magistralą ma być przesyłane 16 mld m3 gazu.

Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie energii z czterech państw oraz europejski komisarz ds. klimatu i energii  Miguel Canete zobowiązali się, że zrealizują ten ogromny projekt. Politycy zapowiedzieli, że gotowe jest studium wykonalności, plan realizacji będzie opracowany do końca 2017 roku, ale budowa gazociągu rozpocznie się dopiero za kilka lat.

Komisja Europejska chce dofinansować projekt

– Jest to ambitny projekt, który Komisja Europejska wyraźnie popiera, ponieważ będzie miał istotne znaczenie pod względem bezpieczeństwa dostaw oraz dywersyfikacji – powiedział unijny komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Canete. Powiedział dziennikarzom, że wierzy w to, iż „projekt spełni wszelkie wymogi”, aby mógł zostać dofinansowany.

Izraelski minister energii Juvai Steinitz poinformował, że będzie to najdłuższy i najgłębiej położony podmorski gazociąg na świecie. Powiedział, że rurociąg może zostać ukończony do 2025 roku. – Postaramy się przyśpieszyć i skrócić harmonogram prac – dodał.

Eglio Rugheri przedstawiciel  spółki IGI Poseidon, jednej z firm pracujących nad planem budowy magistrali, wyjaśniał, że ceny gazu bardzo spadły, zaś studium wykonalności wychodzi z założenia, że należy czekać, aż zaczną iść do góry.

Według niego w kilku najbliższych latach uwaga będzie skoncentrowana na „działaniach rozwojowych”. Ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie projektu spodziewana jest do 2020 roku. – Według naszych obecnych szacunków koszt budowy gazociągu w wariancie do Grecji wynosi 5 mld euro, a do Włoch – 6 mld euro – powiedział Ruggeri.

Włoski minister rozwoju gospodarczego Carlo Calenda oświadczył, że jego rząd pragnie bezpiecznych dostaw gazu, ale pod warunkiem ich opłacalności. Z drugiej strony – budowa tego gazociągu jest dla jego kraju priorytetem i wyzwaniem.

Wszyscy czterej ministrowie ustalili, że będą się spotykać co 6 miesięcy. Do kolejnego spotkania ma dojść za pół roku na Cyprze.

Bogactwo spod dna Morza Śródziemnego

Izrael odkrył ponad 900 mld m3 morskich złóż gazu. Przy czym według niektórych wyliczeń pod dnem morza może znajdować się jeszcze 2 200 mld m3. Oprócz dostaw surowca na rynek europejski docelowym kierunkiem eksportu może być Turcja, Egipt oraz Jordania. Z kolei udokumentowane złoża na Cyprze to kolejne 128 mld m3, które tak jak w przypadku Izraela mogą skrywać większe zasoby.

Globes/ANA/Reuters/Teresa Wójcik/Piotr Stępiński

Jakóbik: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy