font_preload
PL / EN
Alert 18 stycznia, 2016 godz. 10:00   
REDAKCJA

Iran potrzebuje 100 mld USD inwestycji. W tym roku chce ściągnąć połowę

ropanaftowa

(Financial Times)

Jak podaje Financial Times, sektor wydobycia ropy naftowej na świecie szykuje się na powrót Iranu na rynek tego surowca. Zgoda Organizacji Narodów Zjednoczonych na zniesienie sankcji wobec Teheranu oznacza, że w przyszłości ten kraj może zwiększyć eksport surowca, zwiększając nadpodaż na rynku, a co za tym idzie, presję na dalsze spadki wartości baryłki. Władze kraju zapowiedziały natychmiastowe staranie o zwiększenie eksportu.

Długoterminowo Iran będzie potrzebował 100 mld dolarów inwestycji w sektor wydobywczy, aby zwiększyć efektywność pracy. Do tego nie wystarczy samo zniesienie sankcji, ale także zainteresowanie zagranicznych inwestorów.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani zapowiedział, że jego kraj liczy na ściągnięcie w 2016 roku do 50 mld dolarów inwestycji. Głównym zadaniem rządu ma być zainteresowanie kapitału sektorem wydobywczym.

Budżet Iranu na ten rok fiskalny, który zaczyna się w tym państwie 20 marca, zakłada wzrost zysków ze sprzedaży ropy naftowej o 17 procent, który ma stanowić jedynie 25 procent całości przychodów. Zwykle odpowiadał za średnio 45 procent tych środków. Iran zamierza jednak uniezależnić się od eksportu surowców i postawić na innowacyjność.