font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz PAP 7 listopada, 2018 godz. 6:15   
REDAKCJA

Vaicziunas: Gazociąg Polska-Litwa i LNG to szansa na wzmocnienie współpracy

tchórzewski Zygimantas Vaiciunas (L) i Krzysztof Tchórzewski (P) / fot. Ministerstwo Energii

Po zrealizowaniu projektu połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy GIPL otworzą się nowe możliwości współpracy – powiedział we wtorek minister energetyki Litwy Żigimantas Vaicziunas podczas odbywającej się w Wilnie konferencji nt. rynku gazu.

„Najbliższe trzy, cztery lata otworzą wiele nowych możliwości współpracy w naszym regionie” – ocenił. „Będziemy mieli nowe połączenia gazowe Estonii i Finlandii oraz Litwy i Polski, które zintegrują rynek gazu państw bałtyckich z rynkami Unii Europejskiej, a także Europy Środkowej i Wschodniej” – dodał.

„Powinniśmy już teraz zastanowić się, jak wykorzystamy nowe możliwości w celu stworzenia skutecznej konkurencji i zapewnienia użytkownikom maksymalnej korzyści” – powiedział litewski minister.

Według niego zadaniem wszystkich jest zapewnienie, by nie było żadnych technicznych przeszkód dla międzypaństwowego przepływu gazu. Należy też opracować sprawny i efektywny system współpracy operatorów oraz wymiany gazu.

Vaicziunas zaznaczył również, że „otwierają się nowe możliwości dla terminali gazowych Litwy i Polski, które współpracując mają większe możliwości”.

„Już teraz duża część gazu skroplonego z terminalu LNG w Kłajpedzie jest dostarczana do Polski. Sądzę, że partnerstwo jest najbardziej praktycznym i racjonalnym rozwiązaniem, gdyż im większy mamy rynek, tym bardziej jesteśmy atrakcyjnym graczem na rynku LNG” – oświadczył.

Vaicziunas uczestniczył we wtorek w międzynarodowej konferencji na temat rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, którą zorganizowano w polskiej ambasadzie w Wilnie.

„Konferencja wpisuje się w temat niepodległości Polski i Litwy” – powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Podkreśliła, że „połączenia gazowe nas zbliżają, są też elementem stabilizacji naszej współpracy oraz rozwoju niepodległości, niezależności”.

Ambasador przypomniała, że „zarówno w Polsce, jak i na Litwie w ostatnim czasie zachodziły szybkie zmiany na rzecz niezależności”.

„Podjęte były historyczne decyzje związane z licznymi projektami infrastrukturalnymi, których celem jest powiązanie naszych krajów, stworzenie wspólnej odporności” – podkreśliła ambasador. Wskazała, że „Litwa od paru lat jest przekonana do otwarcia rynku gazu i to daje nam nadzieję na dobrą przyszłą współpracę”.

Organizatorem konferencji była Polsko-Litewska Izba Handlowa przy współpracy Ambasady RP na Litwie. W spotkaniu uczestniczyli głównie przedstawiciele spółek gazowych obu krajów, m.in. prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski oraz prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski.

Polska Agencja Prasowa