font_preload
PL / EN
Energetyka 6 października, 2017 godz. 7:15   
Wicemister energii Andrzej Piotrowski, Fot. Ministerstwo Energii
KOMENTUJE: Andrzej Piotrowski

Piotrowski: Pierwsze czytanie projektu ustawy o rynku mocy już w przyszłym tygodniu

Andrzej Piotrowski Andrzej Piotrowski, fot. Ministerstwo Energii

Jak poinformował „Puls Biznesu”, wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapowiedział, że pierwsze czytanie projektu ustawy o rynku mocy odbędzie się najprawdopodobniej na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 10-12 października.

Według gazety oznacza to, że Ministerstwo Energii porozumiało się z Brukselą i przypomina, że wcześniej tłumaczyło jego wycofanie z prac sejmowych „potrzebą dodatkowych uzgodnień z Komisją Europejską”.

– Przez cały okres prac nad projektem byliśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Na tym etapie wszystko, co istotne, jest uzgodnione, a niezbędne poprawki zostaną wprowadzone do projektu na etapie prac komisji parlamentarnych. Dotyczą one np. sposobu organizacji aukcji, uczestnictwa podmiotów zagranicznych w aukcjach – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Andrzej Piotrowski.

Według Andrzeja Piotrowskiego ustawa zostanie uchwalona do końca roku.

Wiceminister energii jest zdania, że pierwsze aukcje na podstawie tej ustawy mogłyby odbyć się jesienią 2018 r., w październiku odbyłaby się aukcja na 2021 r., w listopadzie – na 2022 r., a w grudniu – na 2023 r. – Kluczowe jest dla nas umożliwienie inwestorom przygotowanie się do aukcji, również formalne. Nie możemy jednak zwlekać, bo już w 2021 r. obejmą nas obowiązki wynikające z nowych regulacji BAT- powiedział Andrzej Piotrowski.

Puls Biznesu/CIRE.PL