Jak sfinansować transformację energetyczną w UE?

12 stycznia 2018, 06:45 Alert

Europejscy inwestorzy z branży OZE lobbują w Brukseli na rzecz poparcia długoterminowych działań, których celem jest podniesienie efektywności energetycznej o 30% do 2030 roku i całkowity zakaz emisji CO2 do 2050 roku. Nowa polityka energetyczna UE stanie się, ich zdaniem, impulsem do rozwoju nowych technologii, a te wesprą wzrost gospodarczy w Europie i pobudzą tworzenie nowych miejsc pracy.

fot. Kacper Kowalski

Zieloni za większymi inwestycjami w OZE

Przejście na niskoemisyjne źródła energii stanowi globalne wyzwanie, ale także globalną szansę na rozwój – pisze Stephanie Pfeifer dla portalu euractiv.com. Pfeifer jest prezesem Institutional Investors Group on Climate Change (IIGCC), reprezentującym europejskich inwestorów dysponujących ponad 21 mld euro aktywów na całym świecie. Zdaniem IIGCC czyste, przyjazne środowisku technologie, zwiększenie efektywności energetycznej i zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych otwierają ogromne możliwości inwestycyjne, które mogą wzmocnić potencjał wzrostu gospodarczego w Europie i dać impuls do tworzenia nowych miejsc pracy. A co za tym idzie ułatwić realizację celów porozumienia paryskiego.

Jednak zdaniem Pfeifer unijni energetyczni decydenci zbyt małą wagę przywiązują do stworzenia ram prawnych, ułatwiających inwestowanie miliardów euro. W połowie listopada 2017 roku w Bonn odbyła się konferencja dotycząca przeciwdziałania zmianom klimatu na Ziemi, wspierania niskoemisyjnej energetyki i poprawy efektywności energetyki. Kilka dni po tym szczycie Rada Energetyczna UE wprowadziła jednak nowe regulacje, zwiększające dotacje na węgiel, przez co zmniejszono nacisk na dbałość o klimat. Przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w niskoemisyjne i wysokowydajne rozwiązania w branży energetycznej, ponownie otrzymali niejasny sygnał ze strony instytucji legislacyjnych. Tymczasem stabilne rozwiązania prawne mają kluczowe znaczenie w kwestii oceny i zarządzania ryzykiem inwestycyjnym.

Parlament Europejski jest kolejnym organem, który będzie w najbliższym czasie podejmował decyzje w sprawie kluczowych dokumentów dotyczących polityki energetycznej UE. Daje to kolejną szansę lobbystom, między innymi z IIGCC, na prowadzenie rozmów i przekonywanie unijnych decydentów UE do zwiększenia wsparcia dla idei efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i zarządzania Unią Energetyczną.

Powód to zmiany klimatu

W związku z postępującym ociepleniem klimatu, w nadchodzących miesiącach podjęte będą działania mające na celu nakłonienie rządów poszczególnych krajów do podjęcia realnych działań na rzecz obniżenia globalnej temperatury o co najmniej 2° C. W tym kontekście ważne jest, aby UE i jej państwa członkowskie przywróciły i wzmocniły pozycję lidera w zakresie globalnych działań w dziedzinie klimatu, czytamy w artykule na stronie euractiv.com.

Euractiv.com/Roma Bojanowicz