Nowa polityka współpracy jądrowej USA z Chinami

16 października 2018, 08:30 Alert

Po przeglądzie polityki rządu, dokonanej pod kierownictwem Rady Bezpieczeństwa Narodowego amerykański Departament Energii (DOE) ustanowił nowe ramy polityczne współpracy z Chinami w dziedzinie cywilnych zastosowań energii jądrowej. Nowa polityka dotyczy eksportu technologii, sprzętu i komponentów oraz materiałów i surowców do tego kraju.

Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia
Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia

Nowe wytyczne polityczne określają ramy postępowania przy udzielaniu przez DOE zezwoleń na transfery do Chin zgodnie z Kodeksem Przepisów Federalnych (10 CFR part 810), obecnie wstrzymanych z powodu możliwości ich wykorzystywania w celach militarnych i obaw związanych z proliferacją broni jądrowej.

Zdaniem DOE niezbędne jest podejmowanie wysiłków w celu „zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy długofalowym ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego USA oraz interesem gospodarczym, a także uwzględniania bezpośrednich skutków dla amerykańskiego przemysłu jądrowego”.

Zgodnie z nowymi wytycznymi eksportu technologii będzie istnieć domniemanie aprobaty, uzależnionej od przeprowadzenia kontroli końcowego użytkownika, w odniesieniu do zmian lub rozszerzenia istniejących zezwoleń na transfer technologii wydanych przed 1 stycznia 2018 roku, z wyjątkiem małych modułowych reaktorów lekkowodnych (SMR) oraz zaawansowanych reaktorów innych niż lekkowodne. Istnieje również domniemanie aprobaty na nowe transfery technologii dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Istnieje również domniemanie braku zgody na eksport związany z lekkowodnymi SMR, zaawansowanymi reaktorami nie lekkowodnymi, transfer nowych technologii po 1 stycznia 2018 roku oraz wszelki eksport do koncernu China General Nuclear (CGN) i jego spółek zależnych lub innych powiązanych podmiotów. Wywóz do pośredników i użytkowników końcowych innych niż CGN zostanie poddany przeglądowi indywidualnie w każdym przypadku eksportu, w celu oceny jego zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego USA oraz korzyści gospodarczych i strategicznych, jakie może przynieść.

W zakresie urządzeń i podzespołów ma obowiązywać domniemanie aprobaty wniosków o wywóz mający na celu obsługę projektów znajdujących się w fazie realizacji, takich jak budowa reaktorów AP-1000 oraz innych urządzeń o powszechnie dostępnym poziomie technologii. Dla SMR i zaawansowanych reaktorów aprobata obejmuje transfer technologii jedynie w zakresie ich instalacji i obsługi. Istnieje domniemanie odmowy żądań eksportowych związanych z „bezpośrednią konkurencją dla Stanów Zjednoczonych” takich jak reaktor Hualong One oraz eksport na rzecz CGN i jego oddziałów i spółek zależnych.

World Nuclear News