font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeń 9 października, 2017 godz. 15:00   
REDAKCJA

Współpraca resortów na rzecz cyberbezpieczeństwa potrzebuje lepszej komunikacji. Zespół premiera pomoże

Szefernaker Paweł Szefernaker

Podczas konferencji CYBERSEC 2017 pod patronatem BiznesAlert.pl premier RP Beata Szydło zapowiedziała powołanie Pawła Szefernakera na stanowisko koordynatora zespołu analitycznego do spraw cyberprzestrzeni. Komentuje on sprawę dla BiznesAlert.pl.

– Tak jak dzisiaj mówiła pani premier, w systemie organów państwa w wielu miejscach są różnego rodzaju instytucje, które zajmują się kwestiami związanymi z cyberbezpieczeństwem, które jest dzisiaj rozwijającą się gałęzią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Polsce i na świecie – powiedział Paweł Szefernaker w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Szefernaker: Potrzeba lepszej komunikacji ws. cyberbezpieczeństwa

Paweł Szefernaker w rozmowie z BiznesAlert.pl podczas CYBERSECEU wyjaśnił, na czym będzie polegała rola nowej jednostki w KPRM, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Więcej na ten temat: http://biznesalert.pl/premier-zespol-cyberbezpieczenstwo/

Opublikowany przez BiznesAlert.pl na 9 października 2017

– Jako nowoczesny premier w nowoczesnym państwie, pani premier chce mieć u siebie w kancelarii departament, który skupiałby grono ekspertów. Spełniałby on rolę analityczno-doradczą dla premiera w dwóch kwestiach: po pierwsze, jeśli chodzi o działania, które podejmują inne instytucje podległe premierowi. Teraz cyberbezpieczeństwem zajmuje się Ministerstwo Obrony Narodowej, MSWiA oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Nikt nie chce nikomu odbierać kompetencji, ale potrzebna jest lepsza wewnętrzna komunikacja. Po drugie, w kancelarii premiera potrzebne jest zaplecze eksperckie, które analizowałoby działania, ale realne narzędzia mają te ministerstwa, które tą sprawą zajmują się na co dzień – dodał nasz rozmówca.

– Drugą gałęzią, która potrzebuje nowych rozwiązań jest komunikacja strategiczna; w ramach cyberprzestrzeni pojawiają się elementy wojny informacyjnej, a komunikacja strategiczna jest jej bardzo ważnym elementem. Potrzebna jest tu koordynacja ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – przekonywał Szefernaker.