12.02.2014 ALERT

12 lutego 2014, 09:57 Alert

ENERGETYKA

Do końca roku konsorcjum dla ukraińskiego GTS-u?

(UKR INFORM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki ocenił, że do końca tego roku Kijów zdecyduje o modelu finansowym i akcjonariacie konsorcjum, które będzie w przyszłości zarządzać ukraińskim systemem gazociągów (GTS). Pomoże w tym objęcie przez Ukrainę prezydencji w Europejskiej Wspólnocie Energetycznej w tym roku.

Grybauskaite: Poczekajmy na ofertę Gazpromu

(LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przekonuje, że jej kraj powinien poczekać na konkretną ofertę Gazpromu przed rozpoczęciem negocjacji nowej umowy gazowej. Obecna kończy się w 2015 roku. Według Grybauskaite nowe warunki w litewskim sektorze gazowym na czele z planowanym uruchomieniem terminalu LNG w Kłajpedzie, pozwolą Wilnu zrewidować propozycję pod kątem ceny, a także długości obowiązywania umowy i zakontraktowanego wolumenu. Obecnie padły jedynie propozycje słowne. Według litewskiej prezydent dopiero formalna oferta pozwoli odpowiedzieć, czy Litwa jest nią zainteresowana. Dlatego namawia ona do ostrożności w kontraście do optymizmu rządu pod kierownictwem Algirdasa Butkeviciusa, który już zapowiada sukces.

Gazprom przenosi siedzibę do Petersburga. To element cięcia kosztów w obliczu problemów finansowych

(RUSSIA TODAY/TERESA WÓJCIK)

W rosyjskich mediach pojawiły się informacje, że Gazprom może przenieść swoja główną siedzibę z Moskwy do Sankt Petersburga w 2015 r. Największy rosyjski eksporter gazu ziemnego ma już przygotowywać sobie pomieszczenia biurowe w Petersburgu, a także przymierza się do kompletowania personelu. Kilka spółek zależnych Gazpromu już przeniosło się do Sankt Petersburga, a obecnie poszukuje nowych nieruchomości do wynajęcia. Przeprowadzka z Moskwy nad Newę oznacza głównie duże oszczędności na podatkach, znacznie niższych w Sankt Petersburgu. W 2012 r. Gazprom zapłacił prawie 5 mld dol. podatków  moskiewskiemu fiskusowi – powiedział Siergiej Czumow analityk firmy Ankorinvest cytowany przez dziennik „Wiedomosti”. I dodał – po przeprowadzce Gazpromu, Moskwa sporo straci.  Gazprom miałby przenieść służbowo z Moskwy do Petersburga tylko podstawowy personel.  Jako koncern państwowy Gazprom musi w ciągu najbliższych 5 lat obniżyć roczne wydatki o co najmniej 10 proc. Przeniesienie siedziby do Sankt Petersburga ułatwi znacznie osiągnięcie tego wymogu. Jednocześnie rosyjskiego  potentata czekają w najbliższych latach duże koszty inwestycyjne, Gazprom   musi m.in. przeznaczyć  45 mld dol. na realizację projektu  South Stream, która po zakończeniu w 2018 roku, ma pokryć 15 proc. zapotrzebowania na gaz ziemny w Europie.  Ma to poprawić  kondycję koncernu. Kapitalizacja rynkowa Gazpromu jest obecnie szacowana na 97 mld dol., to nieco więcej niż jedna trzecia kapitalizacji w 2008 roku.

Gazprom Nieft i Schlumberger poszukają ropy łupkowej na Syberii

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjski Gazprom Nieft i firma wiertnicza Schlumberger będą wiercić w poszukiwaniu ropy łupkowej w Zachodniej Syberii. Wykorzystają w tym celu kontrowersyjną metodę hydraulicznego kruszenia, oprotestowaną przez zachodnich ekologów. Dzięki niej sięgną po trudno dostępne złoża. Firmy nie opublikowały swoich szacunków na temat ich zasobności. Na Syberii we współpracy z Gazprom Nieftem będzie działać także Shell. Tymczasem Rosnieft zostanie w tym regionie wsparty przez Statoil z Norwegii. Rosjanie sięgają po zachodni kapitał i know-how aby wydobyć surowce, których wydobycie było do tej pory zbyt drogie. Wysoka cena ropy naftowej i nowe technologie pozwalają obecnie po nie sięgnąć.

Kolejna zgoda na eksport LNG z USA

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Departament Energii USA zatwierdził zgodę na eksport amerykańskiego gazu skroplonego dla Cameron LNG – spółki-córki Sempra Energy zarządzającej projektem terminalu w Luizjanie. Pierwotnie obiekt miał służyć do importu surowca, jednak w dobie łupkowej rewolucji pomoże w jego sprzedaży na rynkach świata. Budowa ruszy w 2015 roku. Będzie kosztować między 6 a 7 mld dolarów. Zakończy się w 2017 roku i pozwoli Semprze na eksport LNG. Spółka czekała dwa lata na zgodę Departamentu

Fracking bez marnowania wody pitnej

(OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Firma Apache Corporation z Houston w Teksasie opracowała rozwiązanie pozwalające nie używać słodkiej wody w technologii szczelinowania hydraulicznego.  Do frackingu używa się albo solanki z głębinowych warstw wodonośnych albo wody z recyklingu.  Taka woda musi być przed powtórnym użyciem do szczelinowania odsalana oraz oczyszczona z siarczanów, magnezu, żelaza i części stałych mogących uszkodzić rury i urządzenia tłoczące.  Rozwiązanie stosowane jest już w odwiertach wykonywanych przez Apache w hrabstwie Irion w Teksasie. Jeden z inżynierów firmy, Greg Hicks podkreślił, że to rozwiązanie z jednej strony pozwala zachować nienaruszone zasoby wody pitnej, a z drugiej strony eliminuje transport wody do odwiertów, zmniejsza obciążenie dróg przez ruch samochodów ciężarowych dowożących wodę itp. Przy szczelinowaniu hydraulicznym pojawiają się dwa rodzaje wody: z formacji geologicznych oraz resztki wody użytej do szczelinowania. Oba rodzaje są zbierane przez specjalne urządzenie i magazynowane w ogromnych pojemnikach naziemnych, izolowanych grubymi warstwami wodoodpornego plastyku.  Po utylizacji i oczyszczeniu są wielokrotnie używane do frackingu.

Japonia chce stworzyć spotowy rynek LNG

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japoni planuje uruchomić handel kontraktami na dostawy LNG w marcu 2015 roku. Będzie pobierać od handlarzy informacje o cenie zakontraktowanej w umowach i wyciągać ich średnią, w oparciu o którą stworzy cenę spotową. W ten sposób handel LNG będzie upłynniony a cena bardziej korzystna dla konsumentów. Obecnie ceny LNG w Azji są najwyższe na świecie. Zmiany proponowane przez Japończyków mają doprowadzić do stopniowego odchodzenia producentów od indeksacji cen LNG z ceną ropy naftowej.

INFRASTRUKTURA

List intencyjny w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie

(PKP SA)

Ministerstwo infrastruktury, marszałek woj. mazowieckiego, miasto Warszawa oraz PKP SA uzgodniły list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie, miejsca popularyzującego historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce. Będzie to placówka multimedialna, zorganizowana na wzór takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, National Railway Museum w York czy Deutsches Technikmuseum w Berlinie. Powstanie w wyniku przekształcenia dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa oraz włączenia do jego zbiorów przedmiotów i obiektów związanych z transportem publicznym, takim jak tramwaje i autobusy oraz zabytkowy tabor Grupy PKP. Centrum ma powstać w 2017 r. Twórcy placówki postarają się o unijne dofinansowanie jej budowy.

Plan ratunkowy dla budowy trasy wylotowej S-7 z Warszawy

(ZDG „TOR”)

Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Inicjatywa „Tak dla S7” przedstawiły raport pokazujący zagrożenia wynikające z zaniechania budowy wylotówki S-7 – na przedłużeniu trasy N-S w kierunku na Lesznowolę i Grójec. Wbrew opiniom rządu, otwarcie trasy S-8 (Salomea – Wolica) i III etapu Południowej Obwodnicy Warszawy przez Ursynów praktycznie nie będzie mieć wpływu na poprawę warunków ruchu na ulicy Puławskiej. Raport wskazuje, że można niedużym kosztem uruchomić pierwszy, sześciokilometrowy odcinek „siódemki”, co umożliwi bardziej równomierne rozłożenie ruchu, zwiększenie dostępności Warszawy (więcej wylotów z obwodnicy), a także udrożni ulicę Puławską.

Wypożyczalnia aut elektrycznych coraz bliżej

(UM Wrocław)

Gmina Wrocław ogłosiła zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego poprzedzającego przetarg na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Chętni mogą zgłaszać się do 14 lutego. Urzędnicy zaplanowali dialog, bo miasto jest zainteresowane uruchomieniem systemu wypożyczalni samochodów elektrycznych „e-car”. Ma się składać z sieci stacji wypożyczeń, floty pojazdów oraz dedykowanych dla aut elektrycznych miejsc postojowych. Miasto przed ogłoszeniem przetargu chce zbadać, jak bardzo rozbudowany system jest potrzebny we Wrocławiu, na jakim obszarze ma działać i jak np. zorganizować system opłat. Jakie auta są potrzebne i o jakich parametrach?

Jest przetarg na obsługę roweru miejskiego

(UM Wrocław)

Urząd Miejski ogłosił przetarg na uruchomienie i zarządzanie systemem Wrocławskiego Roweru Miejskiego. – Przetarg obejmuje obsługę wypożyczalni, ale też usługi towarzyszące typu konserwacja i naprawy sprzętu, przez najbliższy sezon – mówi Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy. Sezon trwa od kwietnia do końca listopada 2014 roku. W tym czasie miasto udostępni na potrzeby zwycięzcy przetargu 140 sztuk rowerów oraz 17 stacji rowerowych o pojemności 210 stojaków i 17 paneli. Poza uruchomieniem samej wypożyczalni wykonawca będzie musiał, tak jak to było do tej pory, stworzyć system rejestracji klienta i Biuro Obsługi Klienta, a także uruchomić stronę internetową.

Rekordowy rok Solarisa

(UM Poznań)

W 2013 r. związana z Poznaniem firma Solaris pobiła swój dotychczasowy rekord sprzedanych pojazdów i jednocześnie jedenasty raz z rzędu utrzymała pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich. Był to także rekordowy okres na rynkach zagranicznych. W osiemnastoletniej historii spółka po raz pierwszy sprzedała tak dużą liczbę pojazdów. W 2013 r. były to łącznie 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje. Na rekordowo wysoką sprzedaż w minionych dwunastu miesiącach wpłynęły zarówno dostawy do krajowych klientów, jak również wysoka sprzedaż eksportowa. W Polsce w ub.r. Solaris sprzedał łącznie 292 pojazdy, w tym: Urbino (251 szt.) i trolejbusy Trollino (36 sztuk).

Nowy system ewidencji kujawsko-pomorskich dróg

(edroga.pl/ ZDW w Bydgoszczy)

Pliki zamiast książek dróg, kamery zamiast codziennych objazdów newralgicznych punktów, elektroniczne stacje pogodowe, pługi wyposażone w GPS i czujniki posypu – Zarząd Dróg Wojewódzkich czeka informatyczna rewolucja. Rozpoczyna się budowa elektronicznego systemu ewidencji dróg. Celem bezpośrednim projektu jest usprawnienie zarządzania drogami Województwa Kujawsko- Pomorskiego. – Na wojewódzkich drogach w newralgicznych punktach zostanie zainstalowanych ponad 40 kamer – wylicza wicedyrektor ZDW w Bydgoszczy, Sebastian Borowiak. – Mają one pokazywać aktualną sytuację na drogach na ważnych skrzyżowaniach lub podjazdach. W regionie zaplanowano także dostawienie 9 stacji meteorologicznych.

Szczyt Lotniczy EU-ASEAN w Singapurze

(www.ulc.gov.pl)

11-12 lutego br. w Singapurze odbywa się Szczyt Lotniczy EU-ASEAN organizowany przez Komisję Europejską oraz  Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Głównym celem szczytu jest zacieśnienie dwustronnej współpracy politycznej, technicznej i przemysłowej w zakresie sektora lotniczego. Rynek transportu lotniczego pomiędzy UE, a państwami ASEAN jest ważny dla obu stron, ponieważ w ostatnich latach obserwowany jest wyraźny wzrost liczby przewozów i uległ podwojeniu w ciągu ostatnich 15 lat osiągając liczbę 10 mln pasażerów w 2010 r. Podczas konferencji poruszane są sprawy dotyczące wspólnych interesów dotyczące doświadczenia UE i ASEAN w integracji rynków. Wspólnie dyskutowane są perspektywy przyszłej współpracy.

airberlin podwaja częstotliwość lotów

(airberlin)

airberlin, druga największa linia lotnicza w Niemczech, od 26 października br. wprowadza drugie codzienne połączenie między Berlinem a Abu Dhabi, zacieśniając tym samym współpracę ze swoim partnerem biznesowym i codeshare – linią Etihad Airways, narodowym przewoźnikiem lotniczym Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na dodatkowym połączeniu z Berlina do Abu Dhabi skorzystają również pasażerowie z Polski, gdyż od października aż dwa razy dziennie będą mieli możliwość udania się na Bliski Wschód. Zagwarantowane będzie skomunikowanie Berlina z Krakowem i Warszawą. Ponadto pasażerowie airberlin będą mogli rezerwować loty do sześciu miast w Indiach, do których lata Etihad Airways.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak