13.02.2014 ALERT

13 lutego 2014, 09:31 Alert

ENERGETYKA

EuroPol Gaz: spory sporami, a pracować trzeba

(WYBORCZA/CIRE)

Jak poinformowała „Wyborcza.biz”, 10 lutego URE zatwierdziło nową taryfę spółki EuRoPol Gaz, która będzie obowiązywać od początku marca. Dokonano też zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Możliwe było to tylko dzięki dobrej woli PGNiG i Gazpromu. W taryfie po raz pierwszy przewidziano opłaty dotyczące fizycznych dostaw gazu z Niemiec, co pozwoli na swobodny zakup tańszego paliwa przez polskich odbiorców z Zachodu Europy. Serwis zwrócił przy tym uwagę, że pomimo sporu i batalii sądowej związanej ze zmianami w zarządzie spółki, w sprawach związanych z jej bieżącym funkcjonowaniem Polacy i Rosjanie doskonale się dogadują. Zgodnie ze statutem EuroPol gazu kluczowe umowy muszą być podpisywane jednocześnie przez polskiego i rosyjskiego przedstawiciela zarządu. Jednocześnie rosyjscy członkowie zarządu mają zakaz podpisywania dokumentów wraz z polskimi członkami. W tej sytuacji PGNiG i Gazprom wymyśliły, aby umowy w spółce podpisywane były „osobno ale jednocześnie” – czytamy w „Wyborczej.biz”. W ten właśnie sposób według serwisu zatwierdzona została nowa taryfa spółki przedstawiona URE jednocześnie przez dwóch polskich i dwóch rosyjskich członków zarządu. Urząd powołał się na orzeczenia Sądu Najwyższego i doszedł do wniosku, że spełnia to wymogi reprezentacji ustalone w statucie spółki. „Wyborcza.biz” zawraca uwagę, że w podobny sposób polscy i rosyjscy członkowie zarządu EuRoPol Gazu zatwierdzili kilka innych ważnych umów i decyzji, np. umowę dot. dostaw gazu dla technologicznych potrzeb gazociągu, a także wniosek do rejestru sądowego o zmiany w składzie rady nadzorczej. Wiceprzewodniczącym rady został nowy prezes PGNiG Mariusz Zawisza, a Jerzy Kurella został członkiem rady. Z rady odwołani zostali też Sławomir Hinc i Jacek Murawski. W to miejsce w jej skład wszedł wiceprezes PGNiG Andrzej Parafianowicz.
To nie koniec sposobów na funkcjonowanie w obecnej sytuacji. „Wyborcza.biz” zwraca uwagę, że statut EuRoPol Gazu przewiduje wyjątek od zasady krzyżowej reprezentacji polskiej i rosyjskiej części zarządu, pozwalając dwóm dowolnym członkom zarządu powoływać pełnomocników w sprawach administracyjnych lub sądowych.

 

Prognozy wydobycia w Rosji na 2014 rok

(RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosjanie planują zwiększyć wydobycie ropy naftowej o 0,3 procent do 525 mln ton w 2014 roku. W tym samym roku chcą zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 4,8 procent do 700 mld m3. Moskwa podkreśla, że mogłaby wydobyć więcej błękitnego paliwa ale napotyka na problemy z „magazynowaniem, transportem i zużyciem”. W 2013 roku Rosja wydobyła 523 mln ton ropy naftowej i 668 mld m3 gazu ziemnego. Problemy o których informuje Rosja to prawdopodobnie: niemożność zwiększenia wpływów w sektorach gazowych w Niemczech, na Ukrainie i w Grecji, ograniczenie wykorzystania gazociągów na terenie Europy, problemy z budową nowych w Azji (Chiny) oraz zmniejszone zużycie surowca w dobie kryzysu na Starym Kontynencie.

Rosnieft sprzedaje udziały w Polar Lights

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosnieft sprzedaje 50-procentowy idzła w projekcie Polar Lights prowadzonym wspólnie z amerykańskim ConocoPhillips. Projekt wart o d 120 do 150 mln dolarów jest mało perspektywiczny, Amerykanie również wyprzedają swoje udziału. Na złożu Ardalin spada wydobycie i do 2019 roku może stać się nieopłacalne.

Amerykanie ostrzegają Francuzów przed współpracą z Iranem

(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Francuski gigant naftowy Total planował wejść we współpracę z Teheranem w obliczu spodziewanego zniesienia sankcji Zachodu dla Iranu. Przed ich wprowadzeniem Francuzi wydobywali gaz ziemny na złożach Południowy Pars. Sekretarz Stanu USA John Kerry skrytykował wizytę 116 przedstawicieli francuskiego biznesu, w tym Totalu, w Iranie. Ostrzegł, że sankcje USA muszą być przestrzegane przez ich partnerów aby odniosły zamierzony skutek. Zdaniem Kerrego francuska delegacja zaszkodziła sprawie.

Niepewność krótkoterminowych dostaw ropy na rynku globalnym

(OIL&GAS/EIA/TERESA WÓJCIK)

Przewidywane przez EIA globalne zużycie ropy naftowej i paliw płynnych w 2014 r. wzrośnie średnio o 1,3 mln baryłek na dobę w 2014 r. i 1,4 mln baryłek na dobę w 2015 r. W drugiej połowie 2015 r. zużycie to przekroczy 93 mld baryłek na dobę ( 12 luty 2014r., Short-Term Energy Outlook, US Energy Information Administration – Krótkoterminowe perspektywy energetyczne, Urząd Informacji Energetycznej USA) . Dla porównania – w ub.r. globalny wzrost zużycia ropy naftowej i paliw płynnych był nieco mniejszy, wyniósł 1,2 mln baryłek na dobę, przekraczając 91 mln baryłek w drugiej połowie 2013 r. Wg ocen EIA istnieją niepewności, co do globalnej podaży ropy w latach 2014 – 2015. Możliwe są nieplanowane dłuższe globalne zakłócenia dostaw oraz trudny w tej chwili do przewidzenia wzrost wydobycia  w Stanach Zjednoczonych. W USA występują dwie tendencje: wzrost produkcji ropy łupkowej na lądzie i możliwy jej spadek z zasobów w Zatoce Meksykańskiej z uwagi zwłaszcza na warunki pogody i remonty.  Problemy z eksploatacją złóż Kashagan w Kazachstanie i w Arktyce także mogą przyczynić się do krótkoterminowych wahań dostaw na światowym rynku ropy. Jeśli chodzi o rynek USA, EIA podaje, że całkowita produkcja ropy naftowej w 2013 r. średnio wynosiła 7,4 mln baryłek na dobę, a przewidywany wzrost wyniesie w 2014 r. do 8,4 mln baryłek oraz w 2015 r. – do 9,2 mln baryłek.  Prognoza na lata 2014 i 2015 została skorygowana lekko w dół o 100 tys. baryłek na dobę, ponieważ trudne warunki pogodowe tegorocznej zimy spowodowały tymczasowe spowolnienie w wykonywaniu nowych odwiertów. Jeśli chodzi o globalne ceny ropy naftowej,  ​ ​ceny ropy Brent w styczniu spot średnio już siódmy miesiąc wynoszą 108-112 dol. za baryłkę na siódmy miesiąc z rzędu. Jeśli utrzyma się wzrost podaży spoza OPEC przekraczający wzrost światowego zapotrzebowania – cena ropy Brent w latach 2014 – 2015 będzie spadać i wyniesie średnio 105 dol. i 101 dol. za baryłkę. W Stanach Zjednoczonych ceny ropy będą znacznie niższe od światowych, wg prognozy EIA wyniosą średnio 93 dol. za baryłkę w 2014 i 90 dol. za baryłkę w 2015 roku.

Łupki przynoszą oszczędności Amerykanom

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Statystyczna rodzina w Stanach Zjednoczonych dzięki rewolucji łupkowej może zaoszczędzić kilkaset dolarów rocznie, a przemysł znacznie poprawić swoją pozycję konkurencyjną – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Jak czytamy w dzienniku, dzięki wydobyciu ropy gazu z łupków statystyczna amerykańska rodzina może rocznie zaoszczędzić od 425 do 725 dolarów. Harold L. Sirkin Senior Partner i dyrektor zarządzający BCG w Chicago wylicza w „Rz”, że statystyczna amerykańska rodzina wydaje rocznie na energię około 9 tys. dolarów, ale jak podkreśla tylko jedną trzecią z tego stanowią bezpośrednie rachunki za energię elektryczną, czy gaz. Pozostała cześć to wydatki pośrednie na energię płacone w cenach wyrobów i usług. Według jego szacunków producenci i usługodawcy dzielą się swoimi oszczędnościami związanymi z tańszą energią z klientami w 30 do 50 proc, a to powoduje, że w portfelu statystycznej amerykańskiej rodziny w efekcie rewolucji łupkowej pozostaje 3-6 proc. jej budżetu. Jednocześnie jak czytamy w „Rz” eksperci z BCG szacują, że w 2020 roku dzięki tańszemu gazowi z łupków amerykańska rodzina zaoszczędzi około 1200 dolarów, a to oznacza 10- procentowy wzrost jej siły nabywczej. Sirkin zwraca również uwagę, że podczas gdy energia w USA tanieje, w Europie mamy do czynienia z odwrotną tendencją. Według jego szacunków w związku z taką sytuacją można się spodziewać, że koszty produkcji na starym kontynencie w 2015 roku w związku z droższą energią będą wyższe o 8 proc. niż w USA.

Kanadyjskie piaski roponośne – decydujące dla wzrostu gospodarczego

(OIL&GAS/ IHS-CERA/TERESA WÓJCIK)

Eksploatacja piasków roponośnych jest bardzo ważna dla gospodarki Kanady, m.in., dlatego, że wpływa na znaczny wzrost miejsc stałej pracy oraz duże zwiększenie dochodów kraju. To wnioski z badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę doradczą IHS-Cambridge Energy Research Associates (IHS-CERA). Wg raportu opracowanego na podstawie tych badań, wydobycie ropy z piasków bitumicznych przyniesie Kanadzie w 2025 r. 171 mld dol. kanadyjskich i będzie decydować o wzroście kanadyjskiego PKB. W tym samym roku wzrost produkcji ropy w Kanadzie wzrośnie z obecnego poziomu 1,9 mln baryłek dziennie do 3,8 mln baryłek dziennie. Już w 2012 r. eksploatacja piasków roponośnych w Kanadzie przyczyniła się do powstania prawie 480 tys. nowych miejsc pracy oraz zwiększyła kanadyjski produkt krajowy brutto o 91 mld dol. kanadyjskich. „Korzyści z eksploatacji piasków roponośnych są dla gospodarki znacznie większe niż kwoty zainwestowanych środków oraz dochody osób zatrudnionych bezpośrednio w tej branży – uważają eksperci IHS – Każdy dolar zainwestowany w piaski roponośne stymuluje inwestycje dziesiątków dolarów w wielu innych sektorach gospodarki kanadyjskiej, takich jak budownictwo, inżynieria, geologia, produkcja maszyn i aparatury, badania ekologiczne, usługi finansowe, gastronomia i hotelarstwo itd.” Eksperci podkreślają, że dochody z eksploatacji piasków roponośnych byłyby jeszcze większe, gdyby w zachodnich stanach Kanady nie było problemów z transportowaniem ropy „piaskowej” do odbiorców i rafinerii w kraju oraz w USA.

INFRASTRUKTURA

Budimex przejął kierowanie Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

(Budimex)

Budimex przejął od Skanskiej kierowanie Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Zmiana jest konsekwencją wcześniejszych ustaleń sygnatariuszy Porozumienia, według których liderem w kolejnych okresach będzie inna firma. Prezydencja Budimeksu będzie trwała dwa lata. Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to inicjatywa siedmiu firm budowlanych, które w sierpniu 2010 r. podpisały deklarację. Są to Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud. W październiku 2013 roku do tego grona dołączyła firma Mota-Engil. Celem Porozumienia jest poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach.

Rewitalizacja linii kolejowej między Pyskowicami a Strzelcami Opolskimi

(Skanska)

Ponad 60 mln zł brutto będzie kosztować rewitalizacja linii kolejowej Paczyna-Toszek-Błotnica Strzelecka na granicy województw śląskiego i opolskiego. Linią tą poruszają się pociągi pasażerskie i towarowe na trasie Katowice-Opole-Wrocław. Inwestycję zrealizuje Skanska na zlecenie PKP PLK. Prace rozpoczną się w połowie kwietnia i potrwają do końca listopada tego roku. Będą prowadzone przy czynnym ruchu kolejowym. Skanska, która zrealizuje inwestycję, wykona ją w konsorcjum swoich jednostek z Polski i Słowacji.

Efekty rewitalizacji – pociągi pojadą szybciej. Odcinek, który zrewitalizuje Skanska, to część ważnej linii kolejowej Gliwice Łabędy-Pyskowice-Błotnica Strzelecka.

Otrzymanie żądania wypłaty z tytułu gwarancji

(Polimex-Mostostal)

W nawiązaniu do Raportu bieżącego o otrzymaniu przez spółkę pisma Skarbu Państwa – GDDKiA o odstąpieniu przez GDDKiA od umowy z 22 grudnia 2010 r. dotyczącej projektu i budowy autostrady A1 Stryków – węzeł „Tuszyn” zawartej  z konsorcjum firm Polimex-Mostostal SA, Doprastav a.s., MSF Engenharia SA oraz MSF Polska Sp. z o.o. zarząd Polimex-Mostostal zawiadamia, że 11 lutego 2014 r. został poinformowany przez Bank Pekao SA o fakcie otrzymania przezeń od Skarbu Państwa – GDDKiA żądania wypłaty kwoty 29.204.683,47 zł z tytułu gwarancji bankowej zabezpieczającej  zobowiązania z tytułu  nienależytego wykonania umowy i rękojmi za wady z 17.12.2010 wraz z późniejszymi zmianami.

Nowy wiceprezes zarządu w Polimexie-Mostostalu

(Polimex-Mostotal)

Rada Nadzorcza Polimexu-Mostostalu powołała w skład zarządu spółki Macieja Stańczuka – wiceprezesa zarządu. Rada Nadzorcza dokonała wyboru nowego członka zarządu w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego. – Zarząd w powiększonym składzie będzie mógł bardziej efektywnie realizować stojące przed nim zadania. Jest to szczególnie ważne w trakcie przeprowadzania restrukturyzacji finansowej i operacyjnej firmy  oraz wdrażania jej nowej strategii działania  – podkreślił  Gregor Sobisch – prezes Polimexu-Mostostalu. – Maciej Stańczuk jest doświadczonym specjalistą o znaczącym stażu i osiągnięciach zawodowych w międzynarodowym środowisku biznesowym  –  dodał  Gregor Sobisch.

PLK przyjęła „Regulamin przydzielania tras pociągów 2014/2015”

(PKP PLK)

„Regulamin przydzielania tras pociągów i korzystania z przydzielonych tras pociągów przez licencjonowanych przewoźników kolejowych w ramach rozkładu jazdy pociągów 2014/2015” został opublikowany na stronie internetowej zarządcy infrastruktury kolejowej w terminie określonym w ustawie o transporcie kolejowym. Projekt „Regulaminu na 2014/2015” przesłano 19 września 2013 r. do konsultacji przewoźnikom kolejowym, posiadającym prawo dostępu do infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie linie Kolejowe S.A. 193 uwagi do 117 zapisów projektu Regulaminu zgłosiło 11 przewoźników. Były one tematem 4 posiedzeń Rady Przewoźników w październiku i listopadzie ub.r.

Pierwszy krok w kierunku 3 milionów postawiony

(Port Lotniczy Gdańsk)

W styczniu 2014 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 196.240 pasażerów. Oznacza to 7,5 proc. wzrost w stosunku do stycznia ub.r. W styczniu 2014 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 196.240 pasażerów. Oznacza to 7,5 proc. wzrost w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Tak dobry początek roku potwierdza doskonałą kondycję Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. „Naszym założeniem na 2014 rok jest osiągnięcie liczby 3 milionów pasażerów. Jak widać po pierwszym miesiącu, jesteśmy na dobrej drodze, aby wykonać ten ambitny i trudny, jak na obecną sytuację rynkową, plan” – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Ponad 100 tys. pasażerów w styczniu

(Port Lotniczy Modlin)

W styczniu br. Lotnisko Warszawa/Modlin obsłużyło 101 110 pasażerów i 768 operacji lotniczych. Najwięcej pasażerów w tym miesiącu przyjęliśmy w piątek, 3 stycznia. Tego dnia z naszego portu skorzystało 4 082 podróżujących. Styczeń jest czwartym miesiącem z rzędu (wszystkie miesiące od ponownego otwarcia), w którym ilość pasażerów przekroczyła 100 tys. W sezonie zimowym z naszego lotniska można polecieć do 18 miast europejskich: Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Budapesztu, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Cork, Barcelona.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak