EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Mrozik: Na Ukrainie rośnie zainteresowanie polskim węglem

Konflikt na Ukrainie sprawia, że drastycznie spadło wydobycie węgla w tamtejszych kopalniach. Jak pisze “Rzeczpospolita”, sytuacja na Ukrainie może pomóc polskim kopalniom.

Według relacji dziennika, wobec drastycznego spadku wydobycia węgla kamiennego przez ukraińskie kopalnie oraz zbliżającego się sezonu grzewczego, istnieje spora szansa na zwiększenie kurczącego się ostatnio eksportu polskiego węgla kamiennego.

Jak czytamy w “Rz”, na Ukrainie, gdzie około jednej trzeciej energii pozyskuje z się węgla, zaczęto obawiać się o dostawy tego paliwa z krajowych kopalń, a to skłoniło tamtejsze firmy do poszukiwania dostawców za granicą, między innymi w Polsce.

Fakt zwiększonego zainteresowania polskim węglem ze strony ukraińskich firm potwierdza cytowana przez “Rz” rzeczniczka Węglokoksu Marzena Mrozik. Z jej informacji wynika, że Weglokoks obecnie analizuje możliwości podjęcia eksportu na Ukrainę, gdzie już w przeszłości wysyłał polski węgiel, ale nie były to duże ilości. Eksportem węgla do naszego wschodniego sąsiada zainteresowana jest również Bogdanka – pisze “Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że w tym roku pogrążonemu w kryzysie polskiemu górnictwu węgla kamiennego, eksport nie pomaga w wydobyciu się z trudniej sytuacji, bo w I półroczu sprzedaż węgla zagranicę spadła aż o 26 proc. do poziomu 4,3 mln ton.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X